מחקר: ניתן לחזות התקף לב בגיל 3

מדענים בבריטניה טוענים כי בעתיד ניתן יהיה לחזות מראש את הסיכוי של אדם ללקות בהתקף לב - כבר בגיל 3. על פי תוצאות המחקר שהתפרסמו היום, בקרב ילדים בגילאים 3 עד 5, הסובלים מעודף משקל, נמדדו רמות חלבון גבוהות יותר מאשר אצל אלו שנמצאים במשקל תקין. עם זאת, מרגיעים החוקרים, עוד מוקדם להיכנס להיסטריה

הילד שלכם שמן? כדאי שתזהרו (רויטרס)

הילד שלכם סובל מעודף משקל כבר בגיל 3? יכול להיות שבקרוב מאוד תצטרכו להתחיל לדאוג. מחקר חדש שהתפרסם בבריטניה מצא קשר עקיף אפשרי בין עודף משקל בשנה השלישית לחיים לבין הסיכוי ללקות בהתקף לב בגיל מבוגר.

על פי תוצאות המחקר, שהקיף כ-16 אלף ילדים ובני נוער, בקרב 40% מאלו שסובלים מהשמנת יתר נמצא עודף משמעותי בחלבון מסוים, שכשרמתו בדם עולה - היא מעידה על תהליך דלקת שמתרחש בגוף. לעומת אלו שסובלים מעודף משקל, נמצאה רמה גבוהה של החלבון רק בקרב 17% בלבד מהילדים במשקל תקין.

החוקרים מציינים כי עוד מוקדם לקשור באופן ישיר בין השמנת היתר בגיל הצעיר לסיכוי ללקות בהתקף לב, משום שלטענתם יש לערוך מחקר מקיף בנושא בעתיד. הסיבה לצורך במחקר נוסף נעוצה בכך שהתקפי לב נגרמים, בין היתר, כתוצאה מדלקת בדפנות העורקים - מה שבא לידי ביטוי בעליית רמת החלבון בדם.

"מצאנו קשר בין משקל הגוף וסימנים מוקדמים מאוד לדלקת בגוף", אמרה ד"ר אליאנה פרין, אחת מעורכות המחקר. "נדרשת הרבה יותר עבודה לפני שנוכל להבין את ההשלכות המלאות של הממצאים, אבל אנחנו כבר יודעים עכשיו שבגיל צעיר הילדים השמנים סובלים מסימני דלקת גבוהים יותר מאשר אלה שלא סובלים מהשמנה - וזה דבר מדאיג מאוד".