המצלמות חשפו: הזנחה ותנאי אישפוז קשים בביה"ח אברבנל

ביקורת פתע חשפה אמש תנאים קשים במיוחד בהם מאושפזים חולים פסיכיאטריים בישראל. סגן שר הבריאות ליצמן נחרד ממה שראה בבית החולים אברבנל - בית חולים במימון ממשלתי, והבטיח להשיג תקציבים כדי לתקן את המחדלים. צפו בתיעוד ההזנחה

שעת ערב. סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מגיע לביקור פתע בבית החולים הפסיכיאטרי אברבנל. מדובר באחד המתקנים הרפואיים השמורים במדינה, וצוותי טלוויזיה לא נכנסים לכאן בדרך כלל. אבל גם ליצמן, שזה לא ביקור הפתע הראשון שלו במוסד רפואי, לא תיאר לעצמו שזה מה שהוא יראה.

"איפה האחות, הסירחון כאן נורא ואיום", אמר סגן שר הבריאות והחל להשתעל. "זה לא בא לי טוב, המקום הזה בלתי נסבל". גם הצוות הרפואי מרגיש לא בנוח, ומנכ"ל משרד הבריאות מבקש להמשיך בסיור. "בוא אני רוצה להראות לכם את החלק השני במחלקה", הוא אומר. אבל ליצמן לא ממהר. "גם אם הם חולים וגם חולי נפש הם יכולים לחיות בתנאים כאלה?", שואל סגן השר.

הזנחה גם במחלקת הילדים

ליצמן לא מוותר על אף מחלקה וממשיך לתחנה הבאה - אבל המציאות היא אותה מציאות מרה. גם במחלקת הילדים ההזנחה נמשכת. אחרי שמסתיים הסיור העובדים מבקשים את עזרתו של סגן השר לפני שיהיה אסון, וליצמן מבקש לסגור חלק מהחדרים בגלל התנאים הקשים.

כעבור למעלה משעתיים הביקור הזה מסתיים עם נקודת אור אחת מבחינת העובדים - סגן השר מבטיח להלחם באוצר כדי להזרים למקום עוד תקציבים. "בית החולים הזה", הוא אומר להם,  "לא ייסגר".