מחקר: אחד מכל 3 מסתננים - נשא איידס

הנתונים שתראו מיד יכולים אולי להסביר את הכרזת המלחמה של הממשלה בתופעת המסתננים: אחד מכל שלושה מסתננים בעשור האחרון הוא נשא איידס, מרביתם לא היו נתונים לסכנת חיים בארץ המוצא שלהם והגיעו לכאן משיקולים כלכליים

לפני כשלושה חודשים ספג שר הפנים אלי ישי ביקורת חריפה לאחר שאמר כי הזרים המסתננים לישראל מאפריקה מביאים איתם מחלות מסוכנות. נתונים חדשים מגלים שאולי יש צדק מסוים בדבריו.

יותר מ-4,500 פליטים חוצים בשנה את גבול ישראל-מצרים. הממשלה החליטה להילחם בהגירה הבלתי חוקית בכל דרך. צה"ל תופס את המסתננים מסיני ומעביר אותם למתקני ספק כליאה, ספק מגורים.

עכשיו חושף מחקר חדש שנערך במשך עשור במכללה לביטחון לאומי ואוניברסיטת חיפה מיהם אותם 20 אלף בלתי חוקיים שמגיעים ארצה רק 5% מהם מגיעים מחבל דארפור שבסודן ואותם אי אפשר להחזיר מחשש לחייהם.

מרבית המהגרים הם בכלל  מתחזים שבאו לישראל ממדינות כמו קונגו, קמרון, סיירה לאון, מאלי, חוף השנהב ואפילו עירק. במקרים הללו לא מדובר כלל בסכנת חיים - אלא שיקולים כלכליים.

הצצה לנתוני התחלואה בקרב המהגרים מדאיגה עוד יותר: 30% נמצאו נשאי איידס ו-10% מהם חולים בשחפת. "מתוך סך כול מקרי השחפת בישראל  - 50% הם הפליטים", חושף פרופסור ארנון סופר מאוניברסיטת חיפה.

בממשלה מאוד לא מרוצים מהמספרים והכריזו מלחמה נגד התופעה. נתניהו דיבר על בניית גדר שתסייע לעצור את ההגירה הבלתי חוקית. אבל בשביל החזון של ראש הממשלה צריך תקציב וכוח אדם - וכל אלה בינתיים חסרים.