מחקר: ניתוח קיצור קיבה יעיל יותר מדיאטה

השמנת היתר בקרב נערים וילדים הפכה לתופעה מסוכנת שהוצבה בראש סדר העדיפויות של האמריקנים. בניגוד להנחה שהדרך היחידה לפתור את הבעיה היא בעזרת דיאטה קפדנית ושינוי הרגלי האכילה, מחקר שנערך על נערים שסובלים מהשמנת יתר, הראה שדווקא ניתוח לקיצור קיבה מספק פיתרון טוב יותר לאורך זמן

אפשר לוותר על מכון הכושר? (רויטרס)

רובנו גדלנו על ההנחה שאין פתרונות קסם ושתוצאות טובות מושגות בזכות התמדה ועבודה קשה, אך מחקר חדש שהתפרסם מאיים להחריב את היסודות שעליהם חונכנו במשך כל אותן שנים: 84% מבני נוער בגילאי 14-18 שעברו ניתוח לקיצור קיבה איבדו יותר ממחצית ממשקלם לעומת 12% בלבד בקבוצת זהה של נערים ששמרו על משטר דיאטטי שכלל פעילות גופנית ותוכנית לשינוי הרגלי האכילה.

המחקר, שנערך בקרב 25 נערים מכל קבוצה הסובלים מהשמנת יתר, הראה שניתוח לקיצור קיבה הוא כלי יעיל יותר לירידה משמעותית במשקל לאורך זמן", ציין ד"ר פול אובריאן מאוניברסיטת מונש במלבורן שבאוסטרליה בכתב העת של איגוד הרפואה האמריקני שפרסם את המחקר.

מלבד השומן - נפטרו גם מבעיות בריאותיות

החוקרים ניסו להעריך את יעילות ההליך שכולל התקנת טבעת על הקיבה, אשר מקטינה את הנפח שלה וגורמת לתחושת שובע לאחר ארוחות קטנות. תופעת השמנת היתר, שמופיעה אצל כמעט שליש מהילדים בארה"ב, קיבלה השבוע עדיפות עם הכרזת הבית הלבן על תוכנית לפתרון השמנה בקרב ילדים בתוך דור.

המחקר אמנם הראה יעילות של הניתוח, אך בכל מה שקשור להשלכות הבריאותיות שלו, נראה שהדיאטה המתונה והמבוקרת מנצחת בגדול. המחקרים שנערכו עד היום בוצעו על מנותחים מבוגרים, אולם השפעת הניתוח על בני נוער טרם נבדקה באופן מקיף.

המועמדים להשתתפות במחקר נבחרו על פי מדד ה-BMI שמשקלל את נתוני הגובה והמשקל, והחוקרים עקבו אחריהם במשך שנתיים. בתום תקופת המחקר חברי הקבוצה המנותחת איבדה כ-80% מהמשקל העודף, לעומת הקבוצה השנייה שאיבדה 13.2% בממוצע מהמשקל העודף.

מלבד התוצאה האסתטית, הרופאים מייחסים לניתוח גם יתרונות בריאותיים, כיוון שמלבד המשקל העודף, רבים מהמועמדים נפטרו גם מבעיות בריאות נוספות כמו תסמונת מטבולית, כולסטרול גבוה, לחץ דם גבוה ורמת הסוכר נורמלית.