מחקר: שתיית משקאות קלים מגדילה את הסיכון לסרטן

אם אתם שותים משקאות מוגזים המכילים סוכר בכמות גדולה, ייתכן וכדאי שתשנו את ההרגלים. מחקר שנערך במשך 14 השנים האחרונות בסינגפור מצא כי הסיכון שתחלו בסרטן הלבלב גבוה משמעותית מאנשים שבוחרים לשתות מיצים טבעיים

שותים משקאות מוגזים? כדאי שתיזהרו (AP)

מחקר חדש ומקיף שנערך באוניברסיטת מינסוטה שבארה"ב מצא כי למי ששותה לפחות פעמיים בשבוע משקאות מוגזים ומסוכרים, ישנו סיכוי גבוה הרבה יותר לחלות בסרטן הלבלב, הנחשב לנדיר, אך קטלני הרבה יותר מסוגים אחרים של המחלה.

במחקר שנערך בסינגפור במשך 14 שנים נבדקו יותר מ-60 אלף גברים ונשים, ובמהלכו חלו 140 מהם בסרטן הלבלב. אלה שצרכו שני משקאות קלים או יותר בשבוע התגלו כבעלי סיכוי גבוה ב-87% ללקות בסרטן הקטלני, ביחס לחבריהם שהעדיפו מיצים טבעיים.

"למרות שסינגפור אינה נחשבת למדינה מפותחת בעולם המערבי, אני מאמין כי ממצאי המחקר היו זהים במידה והיו נערכים בכל מדינה אחרת", הצהיר מרק פריירה, שהוביל במשך 14 שנים את המחקר שכבר מעורר הדים.

פריירה הסביר כי הסוכר משפיע על רמת האינסולין בדם, וברגע שזו יורדת גדל הסיכוי להיווצרות תאים סרטניים בלבלב. עוד ציין החוקר כי צריכת משקאות קלים מלמדת על הרגלי חיים לא בריאים, דבר שמגביר את הסיכון למחלות.