כלב ים נדיר נצפה בחוף ראש הנקרה

מדובר אמנם במחזה נדיר במיוחד, אבל בפעם השנייה בתוך כשבועיים נצפה כלב ים בחופי ישראל. בפעם הקודמת זה היה בהרצליה, והיום בחוף ראש הנקרה. מה מחפשים כלבי הים בישראל? לא ברור, אבל תמיד נחמד לראות אותם מבקרים אצלנו. כך זה נראה

עשרות שנים לאחר שלא ביקרו בישראל, בתוך שבועיים נצפו שני כלבי ים בחופי ארצנו. היום תועד בחופי ראש הנקרה כלב ים מסוג נזירי. מדובר בזן שנכחד ונעלם, אבל בשבועות האחרונים התקבלו כמה דיווחים מאזרחים שהבחינו בכלבי ים גם באשקלון, בהרצליה ובאשדוד.

מטיילים שבאו הבוקר לחוף ראש הנקרה נדהמו לגלות את כלב הים נע במים הרדודים. הם דיווחו על התגלית לפקחי רשות הטבע והגבים ואנשי מחמל"י (המרכז לחקר והצלת יונקים ימיים), שמיהרו להגיע למקום ולצלם את האורח. במחמל"י מעריכים כי יתכן שמדובר באותו כלב ים שנצפה לפני כשבועיים, אך רק לאחר שינתחו בקפידה את התמונות, ניתן יהיה להשוות בין שני הפרטים. "ישנה סבירות גבוהה שזו אותה נקבה", אמרו היום אנשי המרכז, "אבל בטבע יש הפתעות".

לפני שבועיים: כלבת ים בהרצליה

לפני כשבועיים הבחינו הדייג משה טביב ובנו בכלבת-ים באורך של כ-1.2 מטרים שוחה על ידם קרוב לשובר הגלים המערבי של המרינה בהרצליה ולבסוף נעצרה על הסלעים. השניים התקרבו בזהירות ושמעו את נשימותיה הכבדות של כלבת הים, חששו לגורלה ויצרו קשר עם בית החולים לחיות בר בספארי ברמת-גן.

עובד בית החולים שמוליק לנדאו, הגיע למקום, ראה כי עיניה של כלבת-הים עצומות והיא מתנשמת בכבדות. "נגעתי בה עם הרגל על מנת לקבל תגובה, כלבת-הים פקחה את עיניה ולא זזה", סיפר.  לנדאו הביא שמיכה כדי לכסות את כלבת-הים הים שבינתיים "ברחה" אל המים - ונעלמה.

התצפית האחרונה בישראל: בשנות ה-60

במקביל יצר לנדאו קשר עם המרכז להצלת צבים ועם צוות מארגון מחמל"י שהגיע למקום ופתח בסריקות סמוך לשובר הגלים. נראה כי כלבת-הים, ככל הנראה בת כשנתיים, במצב לא טוב, ולכן במחמל"י מתכוונים להמשיך ולנסות לאתר אותה, כדי לסייע לה.

בארגון מחמל"י מספרים כי אוכלוסיית כלבי הים האוכלוסייה הנחקרת הקרובה ביותר לישראל נמצאת בטורקיה. בשנת 1976 נראו כ-6 כלבי-ים באזור נמל בירות בלבנון, אך הם נכחדו כעבור זמן מה. "בישראל לפי מיטב ידיעתינו בשנות השישים הייתה התצפית האחרונה של כלבי-ים בישראל", אומרים בארגון. "ד"ר דני כרם , נשיא מחמל"י חקר את הימצאותו של כלב ים נזירי בישראל".