פרשת רמדיה: מתה ילדה שלישית

ענבר שובע בת השבע, שהייתה במשך שנים במצב צמח מתה היום אחרי שנים ארוכות של סבל. ענבר אושפזה ב-2003 לאחר שניזונה מרמדיה צמחית. היא סבלה מהידרדרות נוירולוגית כשהייתה בת שבעה חודשים וחצי בלבד

קורבן שלישי בפרשת רמדיה: ענבר שובע בת השבע, שהייתה במשך שנים במצב צמח מתה היום אחרי שנים ארוכות של סבל. ענבר אושפזה ב-2003 לאחר שניזונה מרמדיה צמחית. היא סבלה מהידרדרות נוירולוגית כשהייתה בת שבעה חודשים וחצי בלבד.

שני תינוקות נוספים מתו מפגיעה בשל פרשת רמדיה, 40 תינוקות נפגעו שמונה מהם במצב קשה. בימים אלה מתנהל משפט נגד בכירים בחברת רמדיה ובמשרד הבריאות.

הפרשה שהסעירה את המדינה

פרשת רמדיה התפוצצה בשנת 2003, לאחר שפעוטות מרחבי הארץ הגיעו לבתי החולים עם בעיות התפתחות במערכת העצבים. התסמינים כללו אפתיה, פרכוסים אך תחילה הם לא הצביעו על תחלואה מסוימת. כמו כן, בשל הפיזור ברחבי הארץ לא התקבלה תמונה של מכנה משותף בין הפונים השונים.

לאחר שמספר רופאים פנו אובדי עצות למשרד הבריאות, פורסמה בכלי התקשורת הודעה לפיה קיימת סכנה להתפרצות מחלה נוירולוגית, והורים שהבחינו בתסמינים אצל ילדיהם הוזמנו להיבדק בתחנות טיפת חלב הקרובות למקום מגוריהם. עם זאת לא היה לרשויות קצה חוט לחקר הפרשה ונותרה התקווה שבמחקר על כמות גדולה יחסית של ילדים תתקבל תמונה ברורה יותר.

דוקטור אביבה פתאל, נוירולוגית ילדים מהמרכז הרפואי תל אביב, שמה לב כי תסמיני הליקויים תואמים את תסמיני מחלה הנגרמת ממחסור בוויטמין B1 (תיאמין). היא העלתה השערה שמקורו של הליקוי הוא בתזונת התינוקות. כך גילתה עד מהרה כי הגורם המשותף לכל אותם פעוטות היה כי ניזונו באופן בלעדי מתחליף חלב צמחי שהוכן מאבקת "רמדיה סופר סויה 1", המיועדת לתינוקות עד גיל שנה.

בבדיקות שהזמין משרד הבריאות לאחר הגילוי של ד"ר פתאל נמצא כי שיעור הוויטמין במוצר אכן נמוך מהדרוש להתפתחות תקינה של מערכת העצבים בפעוטות. שני תינוקות נפטרו כתוצאה מהמחסור בוויטמין, ואחרים ניזוקו בצורה חמורה - חלקם עד היום נמצאים במצב של "צמח", וחלקם סובלים מפגיעות מוחיות קשות.

בכירי רמדיה האשימו את היצרן הגרמני הומנה במחדל, ואכן במהלך חודש נובמבר של שנת 2003 בכירי החברה לקחו אחריות על הכשל שגרם למותם של שניים מהתינוקות וגרם ל-23 תינוקות נוספים לחלות, חלקם באורח קשה ועדיין מחוברים למכונות הנשמה. נציגי החברה הגרמנית הודיעו כי יפצו את משפחות הילדים בסכומים של כ-100 מיליון שקלים.