צפו ברגע שבו רעדה האדמה בהאיטי

מצלמת אבטחה קלטה את הרגע המדויק בו החלה האדמה לרעוד. הערב ייצאו לאזור מוכה האסון שני מטוסים של אל על ועליהם 220 אנשי רפואה ותחזוקה , כדי העניק סיוע לאלפי הניצולים במדינה הענייה. "אנחנו אמנם טיפה בים, אבל גם ים גדול מורכב מטיפות", אומר קצין רפואה ראשי על המשלחת הישראלית

מדי שעה ממשיכים להגיע עדכונים מהאיטי שחושפים את ממדי האסון. עוד ועוד תמונות מראות את המבנים ההרוסים והמשפחות שנותרו ללא קורת גג. בקטע הווידאו הזה, ניתן לראות את רגע הרעידה המדוייק, שנקלט במצלמת אבטחה שהוצבה במקום.

גם ישראל מצטרפת למאמץ הבינלאומי לעזרה ולשיקום המדינה הענייה באיים הקריביים - משלחת סיוע ישראלית תצא הערב להאיטי. ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר אמש אחרי חצות את יציאת המשלחת, שתצא על גבי שני מטוסי בואינג של אל על בשעה 20:00 בערב (שעון ישראל) בדרכה להעניק סיוע רפואי לאלפי הניצולים.

"המטרה היא להקים בית חולים שדה של חיל הרפואה, שייתן מענה כירורגי ויכלול שני חדרי ניתוח, יכולת אשפוז של כארבעים בני אדם וחדר מיון גדול שיוכל לבדוק עד 500 פונים ביום", אמר קצין רפואה ראשי תת אלוף נחמן אש לחדשות 2 באינטרנט.

"בסך הכל ייצאו להאיטי 120 אנשי רפואה בנוסף למאה אנשי תחזוקה ומאבטחים שילוו את המשלחת", הוסיף אש וציין כי הצורך במענה רפואי גובר כעת על הצורך בחילוץ. "ככל שעובר הזמן, קטן הסיכוי לחלץ אנשים קטן ועיקר הצורך הוא באנשי רפואה". למרות הדברים, אנשי יחידת החילוץ וההצלה של פיקוד העורף צפויים להגיע להאיטי לקראת מחר בערב, אז יתחילו בעבודות חילוץ הנפגעים מההריסות בבירה.

אין זו הפעם הראשונה שישראל נענית להעניק סיוע הומניטרי במוקדי אסון כפי שמספר קצין רפואה ראשי ב צה"ל. "הניסיון האחרון היה בהודו בשנת 2002, ושלוש שנים לפני כן יצאה משלחת לטורקיה לסייע לניצולים ברעידת האדמה, כך שאנחנו למודי ניסיון".

רוצים לקבל עדכון לפייסבוק בכל פעם שמתועד רגע נדיר? לחצו כאן

אנחנו טיפה בים אבל גם זה חשוב

כדי להתגבר על פערי השפה יתלוו למשלחת גם מתורגמן ותושב מקומי שמתמצא באזור. "המשלחת הרפואית מורכבת מארבעים רופאים, 25 אחיות, פרמדיקים וחובשים שיגיעו בשלב ראשון", ציין אש. "בהתאם להתרשמות שלהם, נחליט האם יש צורך בסיוע נוסף".

"ניסיון מאירועים קודמים לימד אותנו שבמקרים כאלו יש שני גלים עיקריים של נפגעים", סיפר אש. "הגל הראשון הוא הנפגעים מהרעש עצמו שסובלים בדרך כלל משברים ופגיעות מעיכה כתוצאה משהייה ממושכת מתחת להריסות. בגל השני ישנם נפגעי תחלואה בעקבות הפגיעה בתשתיות הביוב והמים".

על פי הערכה של מזכ"ל האו"ם באן קי מון, ישנם שלושה מיליון נפגעים בהאיטי כתוצאה מהרעש. "המשלחת הישראלית היא אמנם טיפה בים אבל גם ים גדול מורכב בסופו של דבר מטיפות. חוץ מזה צפויות להגיע משלחות נוספות מהעולם שיעבדו איתנו בתיאום של ארגון הבריאות העולמי ושל האו"ם", ציין אש.

בין הנעדרים: ישראלית אחרת שטרם יצרה קשר עם משפחתה

בין הנעדרים הרבים בהאיטי דווח תחילה על עשרה נעדרים ישראלים, אולם עד כולם למעט אחת יצרו קשר עם בני משפחותיהם בארץ. הנעדרת היחידה שטרם יצרה קשר היא שרונה אלסייה, בתו של לוחם השלום אייבי נתן ז"ל.  

שגריר ישראל ברפובליקה הדומיניקנית עמוס רדיאן, נמצא כעת בפורט -או-פרינס ופועל לתיאום הגעת המשלחת מול הרשויות המקומיות וגורמי הסיוע הבינלאומיים. כל המעוניין לתרום לסיוע ההומניטארי הישראלי להאיטי, מוזמן לבצע העברה בנקאית לחברה ממשלתית הכפופה למשרד החוץ בשם "איגוד להעברת טכנולוגיה", חשבון בנק מספר 50909 בסניף 690 של בנק הפועלים. יצוין כי התרומה אינה מוכרת כהוצאה.