תחקיר אולפ"ש: ניסויים בבני אדם

במשך תקופה ארוכה בוצעו בבי"ס לרפואת שיניים באוניברסיטת ת"א ניסויים בפציינטים שלא ידעו שהם חלק מתהליך אישור של מוצר חדשני. מוצר, שאמור להכניס כסף, הרבה מאוד כסף, לכיסם של יזמים פרטיים. היזמים לא הסתפקו בכך, והרחיבו את הניסוי גם לחיילי צה"ל שהגיעו לקבל טיפול במרפאה הצבאית בתל השומר

חיילים כשפני ניסיון? בתחקיר מיוחד שפורסם אתמול בערב ב"אולפן שישי", נחשף כי בעשרות ניתוחי חניכיים שעברו חיילים בצה"ל בבית החולים תל השומר נעשו ניסויים שלא כחוק, וללא קבלת האישורים התואמים לכך. זאת, לצרכי מחקר של אוניברסיטת תל אביב.

ערפל גדול וסימני שאלה אופפים את עשרות הניתוחים שבוצעו בחיילים בבית החולים תל השומר, על פי הנחייתו של פרופסור פיטרו, ובידיו של מנהל מרפאת השיקום ד"ר דוד מדז'ר. לזכותו של ד"ר מדז'ר ייאמר כי דווקא היו לו את האישורים של ועדת הלסינקי הארצית לביצוע הניסוי, אך מה שלא ברור הוא מדוע נעשה שימוש בחיילים לביצוע המחקר הזה.

על פי הנחיות הוועדה, אין לשתף חיילים במחקר ללא קבלת אישור מיוחד מראש ובכתב. "מדובר בניסוי אנוש, שברור לי שגם סיכנו את בריאותם של אותם המטופלים", אומר ד"ר עמוס בן יהודה, לשעבר מנהל המחלקה הצבאית למחלות חניכיים בתל השומר. "אני גם לא חושב שהצבא הוא מקום בו צריכים להיעשות ניסויי אנוש".

גם כסף מעורב בניסוי

זאת ועוד, מדז'ר הצהיר כי המחקר אינו ממומן ע"י כל חברה מסחרית, או כל גוף מסחרי אחר, מה שלא מפריע לחברת קולבר, שהיא חברה מסחרית לכל דבר, לעשות רווחים גדולים מהפיתוח של המוצר החדש.

תגובות: מבית החולים "שיבא", תל השומר, הפנו את הביקורת בתחקיר לצה"ל, בעוד שבצבא וכל הרופאים שנטלו חלק בתחקיר אמרו כי כל הניסויים נעשו במסגרת האישורים. מאוניברסיטת תל אביב נמסר כי הוקמה ועדה שתחקור את סדרי המחקר.