רק 3% מהאוכלוסיה התחסנו נגד שפעת החזירים

חצי מיליארד שקל עלו החיסונים נגד שפעת החזירים למדינת ישראל. למרות ההיערכות הגבוהה, הישראלים לא ממהרים להתחסן. סגן שר הבריאות ניסה לשמש דוגמה אישית כשהתחסן מול המצלמות, אבל נדמה שהישראלים לא מתרשמים

שפעת החזירים כבר גבתה אלפי קורבנות בעולם וגרמה עד היום למותם של 83 קורבנות בישראל. למרות במשרד הבריאות מדגישים שהחיסון שניתן בחינם בקופות החולים יכול להפחית משמעותית את הסיכון לחלות במחלה, לא עושה רושם שהישראלים מתרשמים מיתרונות החיסון.

נתונים של קופות החולים מגלים ש-3% בלבד ממבוטחי קופות החולים השונות הגיעו עד היום כדי לקבל את החיסון. גורמים במשרד הבריאות מדגישים שהסיבה היחידה לכך שחולים בישראל ממשיכים למות משפעת החזירים, היא כיוון שלא מספיק אנשים מתחסנים.

שבועיים אחרי שהחל מבצע החיסונים לכלל אוכלוסיית ישראל, סגן שר הבריאות יעקב ליצמן התייצב הבוקר בעצמו אל מול המצלמות, כדי לקבל את החיסון ולשמש דוגמא אישית - ונראה שהתזמון אינו מקרי. רק לפני יממה הודיע משרד הבריאות שלא רק נשים בהריון ופעוטות עד גיל שלוש יכולים לקבל את החיסון שלא כולל את החומר שנקרא אג'ובנט - חיסון שנחשב על פי חלק מהמומחים לבטוח יותר.

ליצמן: רוב החולים מתו כיוון שלא התחסנו

בלשכתו של ליצמן טוענים היום שרוב החיסונים שמגיעים היום לישראל הם מהסוג שלא מכיל אג'ובנט. אבל גם הבשורה הזו לא גרמה לנהירה של הציבור בישראל לעבר קופות החולים. למרות התשדירים, השכנועים והדוגמא האישית, ולמרות העובדה שהחיסון ניתן בחינם וללא חיסון מראש.

ביקרנו היום בקופות החולים וניסינו למצוא אנשים שהגיעו להתחסן, אך לא מצאנו אפילו צדיק אחד בסדום. "אין התנפלות", סיפרה ענבל בן עמי, אחות במכבי שירותי בריאות. "יש הרבה אנשים אבל אני לא אקרא לזה התנפלות".

רק היום נפטרו שני חולים כתוצאה משפעת החזירים, אחת מהן היא צעירה בת 25 שלא השתייכה לשום קבוצת סיכון. סגן שר הבריאות טוען ששמונים מתוך 83 קורבנות המחלה עד היום היו נשארים בחיים אילו היו מתחסנים מראש.

סקר חדשות 2: האם את/ה מתכוון להתחסן נגד שפעת החזירים?