זהירות: החיסון המסוכן נגד דלקת הריאות

מה קורה כשיצרנית של חיסון נגד דלקת ריאות לילדים אינה מציינת ברשימת המרכיבים שלו חלבון-חלב שילדים עשויים להיות אלרגיים אליו? במקרה אחד זה נגמר כמעט במוות, ורק ערנות של אמא גילתה את התקלה

בישראל חיים עשרות אלפי ילדים הסובלים מאלרגיות קשות מחומרים שונים. לא קל לגדל ילדים כאלה, שכן החשש הוא שהם יבואו במגע עם חומרים שעלולים לגרום להם לסכנה ממשית על חייהם.

אמו של לירן, ילד שהתמוטט לאחר שקיבל חיסון נגד דלקת ריאות, כבר לא לוקחת חיסונים. דקות ספורות לאחר שקיבל את הזריקה גופו התנפח, הילד היה בהלם והיה בשוק. "אפילו הרופא אמר שמדובר באחת התגובות הקשות שהוא ראה", אומרת היום אמו של לירן, חן אלבז. מייד לאחר מכן עדכנה את הרופאים בחששה כי מדובר בתגובה קשה לחיסון שהוא קיבל.

הרופאים עצמם לא השתכנעו. "אנחנו מכירים את החיסון הזה כבר שנים", הם אמרו לה. "לו היה בו חלב - הוא היה מגיע עם אזהרה". אך חן התעקשה, והתקשרה לרוקחת של חברת החיסונים. זו, אישרה לה את חששה. גם בחברה המייצרת את החיסון הספציפי - מצוי החומר לו אלרגי לירן, אם כי בכמות מזערית.

גם כמות קטנה עלולה להיות קטלנית

אך מתברר שגם כמות שכזו עלולה לסכן את הילד - במיוחד כשלא מופיעה אזהרה על גבי אזהרתו. "כל ריכוז, ולו הקטן ביותר של חומר, יכול להיות קטלני לאדם הסובל מאלרגיה", אומר ד"ר אורי פרישמן, מומחה לרשלנות רפואית. "מדובר במקרה חמור ביותר".

במדינת ישראל יש מאות ילדים הסובלים מאלרגיה קשה לחלב, אולי אפילו אלפים. בעמותת יה"ל, המטפלת בילדים הללו מתכוונים לפרסם אזהרה שלא לחסן אותם נגד דלקת ריאות, בעקבות הפרסום.