משרד הבריאות אישר: חולת סרטן בת 14 תעשן מריחואנה

נערה בת 14, המטופלת במחלקה להמטו-אונקולוגיה ילדים בבית החולים רמב"ם בחיפה, קיבלה אישור ממשרד הבריאות לשימוש בקנביס לצרכים רפואיים. "נושא העישון בקרב ילדים בעייתי, אבל הטיפול תרם לשיפור במצבה של הילדה", הסבירה הרופאה של הנערה. בי"ח רמב"ם בתגובה: מקבלים עשרות פניות בשבוע לשימוש בסם

חולת סרטן בת 14 מעשנת מריחואנה. אילוסטרציה (חדשות 2)

הדעות על השימוש במריחואנה לצרכים רפואיים עדיין חלוקות, אבל הטיפול הרפואי יוצא הדופן הזה מתפשט בישראל: נערה חולת סרטן בת 14 מאזור הצפון, המטופלת במחלקה להמטו-אונקולוגיה ילדים בבית החולים רמב"ם בחיפה, קיבלה בשבוע שעבר אישור חריג ממשרד הבריאות לעשן מריחואנה.

רופאיה של הנערה המליצו על הטיפול בקנביס מאחר והיא עוברת טיפול כימותרפי אינטנסיבי ואגרסיבי, וסובלת מחוסר תיאבון ותופעות לוואי נוספות של הטיפול. משרד הבריאות אישר את הבקשה מיד, ובסוף השבוע האחרון החלה הנערה לקבל את הטיפול.

 ד"ר אילת בן-ברק, רופאה בכירה במחלקה המטפלת בילד, מדגישה כי נושא העישון בקרב ילדים הוא בעייתי, אולם הטיפול תרם לשיפור במצבה של הילדה. "בשל הבעייתיות אנו בודקים אפשרות למתן הקנביס הרפואי לילדה בדרכים אחרות ולא בעישון", הסבירה ד"ר בן-ברק.

גם קשישים רוצים מריחואנה

במקביל התקבלה לאחרונה פנייה במרפאת הכאב של רמב"ם מבתה של קשישה, בת 88,  שביקשה לברר אם ניתן לטפל באמה באמצעות קנביס. מבית החולים רמב"ם נמסר כי לאחרונה מתקבלות במרפאת הכאב כ-10 פניות בשבוע מאנשים המתעניינים בטיפול בכאבים באמצעות הצמח המוגדר כסם מסוכן.

"בעקבות ההתעסקות התקשורתית בנושא, חלה עליה משמעותית במספר הפונים אלינו", מספרת ציקי אדלר, אחות אחראית במרפאת הכאב. "לנו המטפלים חשוב להדגיש שמדובר בטיפול אחד מיני רבים ובעייתי מבחינות רבות".

אחת הבעיות העיקריות עם הטיפול בקנביס הוא המינון. לדבריה של אדלר אין אפשרות לקבוע מינון מול כאביו האישיים של חולה מסוים או מול סוגי המחלות השונות. "מה תגיד לחולה? קח צינגלה בבוקר וצינגלה בערב? קשה מאוד לתרגם את גודל הכאב לכמות הקנביס", מסבירה אדלר.

משרד הבריאות צריך לאשר

השימוש בקנביס בשירות הרפואה הוא בן למעלה מ-5,000 שנה. בשנות ה-60, הצליחו חוקרים ישראלים לבודד מרכיב מרכזי פעיל בצמח, ה- THC, שהוביל למחקרים בדבר שימוש במרכיב כתרופה לסימפטומים של מחלות שונות בהן סרטן, טרשת נפוצה וכאבים כרוניים. בשנת 2008 החל משרד הבריאות בישראל באספקת קנביס רפואי לחולים. האישור מתקבל בהמלצת רופא מומחה ובאישור הממונה על כך במשרד הבריאות.

על פי נתוני העמותה הישראלית לקידום הקנביס הרפואי, בישראל מטופלים רק 800 חולים בקנביס מתוך כ-200 אלף חולים הזקוקים לה. "מדובר בתרופה המתאימה לחולים מאוד ספציפיים ומפאת הבעיתיות של השימוש בה, צריך מאוד להיזהר עם אישור הטיפול", מוסיפה אדלר. "זה שמדובר בתרופה מהטבע, לא אומר שאין פה סכנה ולכן הרופאים המומחים ברמב"ם ממליצים לטפל באמצעותה, רק כשמוצו כל הטיפולים התרופתיים ולא חל שינוי במידת הכאב או הסבל של החולה".