הודעת הווטסאפ הצילה את הניתוח של בן ה-12

ניתוח מציל חיים שהיה אמור להתקיים הבוקר בילד בן 12 הסובל מגידול סרטני מסוכן נדחה לאחר שבביה"ח איכילוב לא נשארו מספיק מנות מהסוג הנדיר "או מינוס". בתו של המנתח שלחה הודעת ווטסאפ שהתפשטה במהירות והובילה לעשרות תורמים ולקביעה מחודשת של הניתוח ליום חמישי הקרוב

הניתוח ניצל. ארכיון (רויטרס)

ניתוח מציל חיים לילד בן 12 הסובל מגידול סרטני מסוכן  שאמור היה להתקיים הבוקר (שלישי), בוטל בגלל שלא נותרו מספיק מנות דם מסוג או מינוס בבית החולים איכילוב בתל אביב. בתו של המנתח, ששמעה על הסיפור במקרה, שלחה הודעת ווטסאפ הקוראת לאנשים בעלי סוג הדם הנדיר לבוא ולתרום - ועוררה מבצע התגייסות גדול שהביא לקביעת הניתוח כבר ליום חמישי הקרוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מדובר בילד בעל מחלה ממארת קשה מאוד בעמוד השדרה שחייב לעבור את הניתוח הזה", הסביר לחדשות 2 Online ד"ר צבי לידר, מנהל היחידה לניתוחי עמוד שדרה בבית החולים איכילוב. "אתמול התקשרו אליי מבנק הדם של בית החולים ואמרו לי שנשארה רק מנת דם אחת. כמנתח, לא הסכמתי לקחת את הסיכון והצעתי לבטל את הניתוח, למרות שזה ציער אותי מאוד".

בתו של לידר, ששמעה את השיחה בעת שנסעה עמו במכונית, שלחה עוד באותו ערב הודעת ווטסאפ לחבריה. ההודעה התפשטה במהירות והובילה לגל של תורמים בעלי סוג הדם הנדיר שהגיעו הבוקר לבית החולים. "הטלפון של הבת שלי קרס", סיפר ד"ר לידר." מאות אנשים פנו אליה ועשרות הגיעו לבית החולים. בכל שנותיי כרופא לא זכור לי שנאלצתי לבטל ניתוח בגלל סיבה כזאת - וההיענות היית מדהימה בעיניי".

מאות שיחות והודעות אחרי שליחת ההודעה


"הגיעו עשרות אנשים"

קרן, תושבת רמת השרון בעלת סוג הדם הנדיר, הגיעה לתרום לאחר שקיבלה את ההודעה מאחותה. "אני לא מכירה את הסיפור האישי ולא נוהגת לתרום דם באופן קבוע", סיפרה, "אבל כשראיתי את ההודעה החלטתי שזה מעשה חשוב. אני מקווה שאם אני אזדקק לתרומת דם יום אחד - המזל יאיר לי פנים".

מנהל בנק הדם בבית החולים איכילוב ד"ר איליה קירזנר סיפר כי במהלך היום הגיעו עשרות אנשים שלחלקם נאלצו הרופאים לסרב. "יש מחסור ארצי חמור מאוד במנות מהסוג הזה", הסביר. "ההיענות הגדולה היום אפשרה לנו להשיג מספיק מנות בכדי לקיים את הניתוח באופן בטוח".