מחדל: הפעוטה חוסנה בניגוד לנהלים

תינוקת בת שנתיים מנצרת שגילתה סימני שפעת הובאה לפני יומיים לבית החולים רמב"ם, שם קיבלה חיסון נגד שפעת חזירים. הבוקר נפטרה הפעוטה בביתה. כעת מתברר כי מדינת ישראל החליטה שילדים מתחת לגיל 3 ונשים בהריון יחוסנו בחיסון מיוחד שעדיין לא הגיע לישראל

מתה יומיים לאחר החיסון. צילום ארכיון (רויטרס)

האם ברמב"ם חיסנו פעוטה בת שנתיים בניגוד לנהלים? מדינת ישראל החליטה שתינוקות מתחת לגיל שלוש ונשים בהריון יקבלו אך ורק חיסונים נטולי חומר הנקרא אדג'ובנט. חיסונים אלה לא הגיעו כלל לישראל ולכן התינוקת לא הייתה אמורה לקבל את החיסון.

ממשרד הבריאות נמסר כי ממצאי הנתיחה הראשונים שבוצעו בפעוטה, עולה כי מה שהביא למותה הוא סיבוך כלייתי. אירוע דומה התרחש אצלה לפני כחודש ימים. עוד הדגישו כי אין כל עדות לתגובה הקשורה בחיסון נגד השפעת.

הבוקר מתה פעוטה בת שנתיים מנצרת בביתה, יומיים בלבד לאחר שקיבלה חיסון בבית החולים נגד נגיף שפעת החזירים. לתינוקת היו בעיות רפואיות קודמות קשות למדי, אך גופתה הועברה לנתיחה שלאחר המוות כדי לוודא מה הסיבה למוות הטרגי.

לפני יומיים הובאה הפעוטה לבית החולים רמב"ם בחיפה, לטיפול דיאליזה שנקבע מראש. במהלך שהותה בבית החולים חוסנה נגד שפעת החזירים. עוד טרם קבלת החיסון, מצבה הרפואי של הילדה לא היה טוב, היא טופלה בדיאליזה ובגופה הושתל קוצב לב.

משרד הבריאות מנסה להרגיע: החיסון לא מסוכן

שלושה בני אדם נוספים מתו היום משפעת החזירים: אישה בת 79, גבר בן 71 וגבר בן 52, שלושתם סבלו ממחלות רקע קשות. עד כה מתו בישראל 57 בני אדם שנדבקו בנגיף שפעת החזירים מאז פרצה המגיפה, מתוכם רק שישה לא הוגדרו באף קבוצת סיכון מבחינה בריאותית ולא סבלו כלל ממחלות רקע נוספות.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה לידיעה כי "בעולם התחסנו עד כה למעלה מ-65 מיליון בני אדם, בהם ילדים רבים, שלא סבלו מתופעות לוואי חריגות". עוד נמסר כי החיסון נגד שפעת H1N1 עומד בכל הקריטריונים של בטיחות ויעילות ומומלץ ע"י ארגון הבריאות העולמי.

זהו מקרה המוות השלישי במספר בישראל של חולים שקיבלו חיסון נגד שפעת החזירים ימים ספורים קודם לכן. בשני המקרים, האחד בבית החולים סורוקה בבאר שבע והשני בבית החולים וולפסון בחולון, מסר משרד הבריאות כי לא היה קשר בין החיסון ובין מות החולים.

קישורים נוספים:

להתחסן או לא להתחסן?