פריצת דרך בטיפול בסרטן הריאות

בשורה משמחת לחולי סרטן: חוקרים בריטיים הודיעו כי גילו תרופה לסרטן הריאות, סוג הסרטן הקטלני ביותר בעולם. הגלולה החדשה הורגת את הגידולים הממאירים בריאות שלא ניתן להסיר בעזרת ניתוח. "אנו ממש מתרגשים", אמר האונקולוג שעומד בראש המחקר, "זה מאוד נדיר לראות תרופה שגורמת לגידולים פשוט להיעלם"

גלולה חדשה תנצח את סרטן הריאות? (רויטרס)

האם נמצאה תרופה לסרטן הקטלני מכולם? חוקרים בריטיים פיתחו גלולה שמחסלת כליל גידולים ממאירים אותם לא ניתן להסיר בניתוח או בכל דרך אחרת.

הטיפול החדש חוסם את התפתחות הגידולים הממאירים בריאות ובסופו של דבר גורם להיעלמותם המוחלטת. הגלולה, שבמרבית המקרים אינה מלווה בתופעות לוואי - כך על פי הפרסום בתקשורת הבריטית, מחסלת כל סימן למחלה. המדענים הבריטיים סירבו, מטבע הדברים, לפרט יותר על החומרים מהם מורכבת התרופה החדשה.

"אנחנו ממש מתרגשים", אמר פרופסור מיכאל סקל, האונקולוג המולקולרי שהוביל את המחקר בקולג' של לונדון. " אם אובחנת כחולה סרטן, הסיכויים שלך לשרוד מאוד קטנים. במהלך 30 השנים האחרונות כמעט ולא הייתה התקדמות בנושא, זו הסיבה שזה כל כך מרגש אותי, זה מאוד נדיר לראות תרופה שגורמת לגידולים פשוט להיעלם".

התרופה משפרת מאוד את תוצאות הטיפולים הכימותרפיים

סרטן הריאות הוא סוג הסרטן הקטלני ביותר בעולם. המחלה הנוראה הורגת את הסובלים ממנה בתוך חמש שנים בממוצע מרגע האבחון - חמש שנים לא קלות כלל. על פי הסטטיסטיקה, 9 מכל 10 חולים בסרטן הריאות לא מחלימים ממנה.

הטיפול השכיח כיום עבור תאי סרטן שלא ניתנים להסרה בניתוח הוא כימותרפיה - טיפול כואב, בלתי נסבל ובעל תופעות לוואי קשות ומסובכות. החוקרים מאמיניםכי בקרוב תצליח הגלולה החדשה להפסיק את מסע הייסורים של חולי הסרטן.

על פי הדיווח בירחון המדעי "Cancer Research Journal", התרופה החדשה נוסתה על עכברים והצליחה לחסל את כל הגידולים בריאותיהם. הגלולה הוכחה בניסויים גם כמונעת מהגידולים לפרוץ מחדש אחרי חיסולם, ושיפרה מאוד את תוצאות הטיפול הכימותרפי.