התמונה העגומה של בתי החולים בישראל

דוח משרד הבריאות חושף את גירעונות הענק בבתי החולים הממשלתיים בישראל לשנת 2008: הגירעון התפעולי של המוסדות עלה בצורה ניכרת ועומד על 648 מיליון שקלים. החובות למוסדות הרפואיים מסתכמים ב-1,477 מיליון שקלים. בין החייבים המרכזיים לבתי החולים: חברות הביטוח, צה"ל ומשרד הביטחון

קורסים תחת החובות. צילום ארכיון (חדשות 2)

חשב משרד הבריאות מפרסם היום את הדוח השנתי על בתי החולים הממשלתיים בישראל לשנת 2008, וחושף כי המוסדות הרפואיים נקלעו לגירעונות תפעוליים כבדים, שמכוסים על ידי תרומות ותמיכה ממשלתית. עוד עולה כי קיימת עלייה ניכרת בתשלומי בתי החולים על רשלנות רפואית.

דוח בתי החולים הממשלתיים מצביע על גירעון חמור בתקציבי המוסדות הרפואיים: על פי הדוח נרשמה בשנה האחרונה הרעה הגבוהה ביותר בשנים האחרונות. הגירעון התפעולי שנוצר בשל עליית ההוצאות השוטפות על ההכנסות, הסתכם ב-648 מיליון שקלים, 324 מיליון יותר מאשר בשנת 2007.

לאחר קבלת תרומות והגדלת התקציב למוסדות בכדי לכסות את החובות הכבדים, התמתן הגירעון לשנת 2008, והתקציב של בתי החולים הצליח להגיע לרווח נקי של שמונה מיליון שקלים.

צה"ל חייב כסף

אחת הסיבות לגירעון הכבד של בתי החולים הם חובות גדולים מצד חברות הביטוח, המדינה והאזרחים, שלא שילמו לבתי החולים לאחר קבלת שירות. החוב למוסדות הרפואיים עלה בשנת 2008 ב-6% והיקפו הוא 1,477 מיליון שקלים.

חברות הביטוח הן החייבות הגדולות ביותר לבתי החולים. בנוסף חל גידול משמעותי בחובות של צה"ל, משרד הביטחון ולקוחות פרטיים.

עוד עולה מהדוח כי נרשמת עלייה משמעותית בהוצאות בתי החולים בשל רשלנות רפואית. במהלך שנת 2008 הסתכמו העלויות שהועברו לחולים בשל רשלנות רפואית ב-154 מיליון שקלים, גידול של 7% מהשנה הקודמת.

הדוח שפורסם קובע כי ערך הנכסים במוסדות הרפואיים ירד, דבר המצביע על כך שאותם נכסים סיימו קרוב לשני שליש ממשך החיים השימושיים שלהם. המרכז הרפואי וולפסון מתבלט כמוסד בו הציוד הרפואי ישן במיוחד ביחס לשאר בתי החולים.

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק