תיעוד בקשר: חטיפת פצוע מאמבולנס של מד"א

נער בן 17 מנצרת נפצע היום קשה בתאונת דרכים. למקום הוזעקו שני אמבולנסים - האחד של מד"א, השני אמבולנס פרטי. בעוד צוות מד"א מטפל בנער, "חטף" אותו צוות האמבולנס הפרטי - כדי להצדיק את הגעתו לזירת האירוע. מד"א: "אנו מביעים זעזוע מהדרך בה הם התנהלו". האזינו לרשת הקשר של מד"א

עימות דרמטי שהתרחש בצהריים בין צוות מד"א לצוות של אמבולנס פרטי על פינוי פצוע - תועד ברשת הקשר של מד"א. במד"א טוענים כי צוות האמבולנס הפרטי "חטף" את הפצוע מתוך האמבולנס ומשך בכוח את האלונקה עליה שכבר הנער שנפצע בתאונת דרכים.

הכל החל בשעות הצהריים לאחר שהתקבלה במוקד מד"א גלבוע קריאה דחופה להגיע למעיין באזור נצרת ולפנות לבית החולים נער בן 17, שהיה מחוסר הכרה עם פגיעת ראש.

צוות מד"א ומסוק של חברת "להק תעופה" הוזנקו לאירוע. צוות מד"א שהגיע לאירוע תוך מספר דקות לא דמיין לעצמו שבמקום להציל חיים, הוא ייאלץ לריב עם חברת אמבולנסים פרטית על פינוי הפצוע לבית החולים.

"זרקו" את הפצוע לאמבולנס

לטענת צוותי מד"א, אמבולנס של הארגון הפרטי ה.צ.ל.ה הגיע אף הוא למקום, ומתוך האמבולנס יצא רופא ופנה לצוות מד"א: "אני צריך לפנותו לבית החולים", צעק.  הצוות של האמבולנס הפרטי משך בכוח את האלונקה עליה שכב הנער, רק דקות לאחר שנפגע בראשו בצורה קשה.

על פי העדות של צוות מד"א, צוות ה.צ.ל.ה פשוט "זרקו אותו" לאמבולנס כדי להעבירו במהירות לבית החולים האנגלי בנצרת. גורמים במד"א אמרו היום כי ההתנהגות החריגה הזו של צוות האמבולנס הפרטי, כנראה נבעה מהעובדה שעל כל פינוי מקבל הארגון סכום של 600 שקלים.

מד"א: אנחנו מזועזעים

לבסוף, לאחר שהאמבולנס הפרטי יצר קשר עם בית החולים בנצרת וסיפר להם על שאירע, בית החולים ביקש מהם להעביר את הפצוע במסוק לבית החולים רמב"ם בשל מצבו הקשה. צוות האמבולנס לא התייחס לבקשת בית החולים והעביר אותו ברכב לרמב"ם, דבר שהיה יכול לגרום לנזק בלתי הפיך למוחו או אפילו למותו.

לאחר שהגיע הנער לבית החולים רמב"ם, ומצבו יוצב על ידי צוות הרופאים במקום, מצבו עדיין מוגדר קשה אך לא נשקפת סכנה לחייו.

במד"א אמרו הערב בתגובה לאירוע החריג: "אנו מביעים זעזוע מהדרך שבה בחר להתנהל צוות האמבולנס של ארגון ה.צ.ל.ה. הפרמדיקית ששהתה במקום הגיעה למשטרת נצרת כדי להגיש תלונה במשטרה על ההתנהגות האלימה וחסרת האחריות של צוות האמבולנס הפרטי. מד"א לא תסבול מקרים מעין אלה, תגיש קובלנה למשרד הבריאות, ותפעל שרשויות החוק ימצו את הדין עם אותו צוות שסיכן את חיי הפצוע".

מחברת ה.צ.ל.ה נמסר בתגובה: "הרופא באמבולנס הפרטי קבע שלא היה צורך בהטסת הפצוע".