כך אנחנו נראים דרך מכסה הביוב

כמדי שנה מפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה את השנתון הסטטיסטי, 'פרופיל הישראלי הממוצע': כמה ילדים בכל משפחה, כמה ספרים אנחנו קוראים אפילו על הדיאטה שלנו יש להם מה לומר. השנה בחרנו להביא לכם שנתון אלטרנטיבי: הצצה על הרגלי החיים שלנו דרך חור הביוב ומתג החשמל

את התצפית הטובה ביותר על הרגלי החיים של תושבי גוש דן לא נקבל ממגדלי עזריאלי, אלא דווקא ממעמקי האדמה ממערכת ההולכה של איגוד ערים דן לתשתיות, או במילים אחרות: מצנרת הביוב של גוש דן.

והנה ההבחנה הראשונה והמפתיעה מגובה צנרת הביוב: אנחנו עם די עצלן. הישראלי הממוצע קם בין 07:00-08:00 בבוקר. חשבתם שמקלחות ושטיפת רצפות הן פעולות יומיומיות? זה כמעט נכון. התצפית המעט ביזארית, מגלה כי יש עלייה מסוימת בצריכה המים בסופי שבוע. כנראה מצטחצחים לקראת הבילויים של ימי חמישי ושישי.

הבשורה המשמחת ביותר שיוצאת מצנרת הביוב היא ההיענות למסע ההסברה ולהיטל הבצורת. מתחילת השנה נרשמה ירידה של 8% בצריכת המים. מים שנחסכו מצנרת הביוב.

מי הולך לישון מוקדם ומי צם?

הצצה אל לוחות הבקרה של חברת החשמל מעניקה לנו הבחנות נוספות על חיסכון והרגלי הצריכה שלנו. עם ישראל, תתפלאו בוודאי לגלות, נהנה לישון עם מזגנים. על פי הגרפים של חברת החשמל אנחנו הולכים לישון לקראת 22:00 בלילה ומתעוררים קצת אחרי 06:00 בבוקר.

אבל מתברר שלא כולנו מתנהגים אותו הדבר. בצפון הארץ הולכים לישון מוקדם יותר מהתל-אביבים, זה די ידוע, אבל אפילו יותר מוקדם מירושלים.

קדחת החגים גם היא נמדדת כאן היטב. בימים האחרונים נרשמה עלייה של 10% בצריכת המים. ואם תהיתם כמה מאיתנו מתכוונים לשמור על קדושת יום כיפור, גם לזה תקבלו כאן תשובות.

ביום כיפור ישנה ירידה של כ-45% מהשפכים שמגיעים. כלומר, זה מראה שיש ציבור די גדול שלמעשה שומר את מצוות החג, או שפשוט מנצל את ההזדמנות לחסוך בסבון.