משרד הבריאות מזהיר: אל תנשקו ספרי תורה

אם התכוונתם לבלות את החגים הבאים עלינו לטובה בבית הכנסת - אולי כדאי שתחשבו שוב. משרד הבריאות מוציא היום הנחיות מיוחדות למתפללים נגד שפעת החזירים, ובהן: אסור לנשק ספרי תורה, אסור לנשק ידיים של רבנים, וכמובן - להתעטש לתוך המרפק. שנה טובה!

חדש בימים הנוראים: שפעת חזירים (רויטרס)

מאות אלפי יהודים יבלו השנה, כמדי שנה, את החגים המתקרבים בבית הכנסת, כמנהגנו. אלא שהשנה - הביקור בבית הכנסת עלול להיות מסוכן. משרד הבריאות מוציא היום סדרת הנחיות חדשה נגד שפעת החזירים בבתי הכנסת, במיוחד לקראת החגים.

אדם חולה בשפעת, או החשוד כי חלה בשפעת - עליו להימנע מלהגיע לבית הכנסת, כך בהנחיות משרד הבריאות. הדבר נכון לגבי כל הגילאים, בכל ימות השנה, והוא נכון שבעתיים בימי הסליחות, בימים הנוראים ובחגים, בהם בתי הכנסת מלאים במתפללים. אדם שהבריא מהשפעת רשאי לשוב לבית הכנסת יממה לאחר ירידת החום.

במשרד הבריאות מוסיפים כי על באי בית הכנסת לשמור על היגיינה אישית על מנת למנוע הידבקות במחלת השפעת, ובכלל זאת - עיטוש ושיעול לתוך ממחטת נייר והשלכתו לפח האשפה; בהיעדר ממחטת נייר, עיטוש ושיעול לתוך מרפק מכופף, ולא לתוך כף היד; שטיפת ידיים לעיתים קרובות במים ובסבון, ובמיוחד אחרי שיעול או עיטוש.

מותר לרחוץ ידיים, אסור לנשק ספרי קודש

אם אתם חוששים במיוחד - אין צורך להימנע מלחיצת ידיים, אך יש לרחוץ ידיים היטב במים וסבון לאחר מכן. יחד עם זאת, בקהילות בהן נוהגים לנשק את היד לאחר לחיצת יד, עדיף להימנע ממגע היד בשפתיים.

הנחייה ברורה וחשובה למתפללים היא להימנע מנישוק ישיר בשפתיים של חפצי קודש השייכים לציבור, כגון הפרוכת וספרי התורה - העשויים להכיל חיידקים רבים. אין מניעה לנשק חפצי קודש פרטיים, כגון טלית ותפילין.

הנחיות נוספות נוגעות להיגיינה כללית בבית הכנסת: לדאוג לאיוורור בית הכנסת במידת האפשר על ידי פתיחת הדלתות והחלונות, לוודא מצאי שוטף וזמין של סבון נוזלי לשטיפת ידיים ומגבות נייר - שימוש במגבת בד משותפת לכל המתפללים עלולה לסייע בהפצת המחלה.
    
ובינתיים בצרפת: אסור להתנשק מפה לפה