לראשונה: חשש לשפעת חזירים בבית הספר

החשש של משרד החינוך מפני התפרצות המגיפה בבתי הספר בישראל מתחיל להתממש: 2 תלמידים מאותה הכיתה בביה"ס הרצוג בנתניה אובחנו כחולים בשפעת - והורחקו מהלימודים. כמה תלמידים נוספים אובחנו במחלות אחרות, ולא מגיעים אף הם. במשרד הבריאות ובביה"ס מנסים להרגיע את ההורים המודאגים

2 תלמידים כבר נדבקו (AP)

האם החשש הכבד במערכת החינוך מפני התפשטות שפעת החזירים לתוך בתי הספר מתממש? בבית הספר היסודי "הרצוג" בנתניה אובחנו שני תלמידים מאותה הכיתה כלוקים במחלה, והם נעדרים בימים אלו מהלימודים. אחד מהם אושפז בבית החולים לקבלת טיפול, והשני קיבל הנחיות להישאר בביתו בתנאי בידוד.

במשרד הבריאות, בוועד ההורים ובבית הספר עצמו מנסים לשמור על פרופיל נמוך בכל הקשור לנושא, ודוחים דיווחים שונים לפיהם תלמידים נוספים מאותה הכיתה לקו במחלה. בבית הספר טוענים כי אך ורק שני תלמידים לקו בשפעת, וכי מספר תלמידים נוספים נעדרים מהכיתה מסיבות רפואיות אחרות.

"בשלב זה אובחנו שני תלמידים כלוקים בשפעת חזירים", אמרה היום אביטל לאופר, ממלאת מקום ראש העיר נתניה לחדשות 2 באינטרנט. "עם זאת, אנו לא נכנסים לפאניקה, וגם הנחיות משרד החינוך לא השתנו". לדבריה, בבית הספר נשארו ההנחיות בכל הנוגע להידבקות ודאית במחלה - כשהיו. "הורינו לתלמידים לשמור על היגיינה, ולהורים שלא לשלוח ילד חולה לבית הספר". 

כבר בשלהי החופש הגדול הודיע משרד החינוך כי הוא חושש מפני התפרצות המגיפה במוסדות החינוך השונים, במיוחד בעונת החורף המתקרבת. במשרד הודיעו כי קיימת היערכות למקרים של הידבקות המונית בשל הצפיפות בכיתות, והדגישו כי מורים ותלמידים שקיים חשש שנדבקו - יורחקו מהלימודים. משרד החינוך הודיע עוד כי במידה ותהיה התפרצות אלימה של הנגיף, ייסגרו כיתות שלמות ואף מוסדות חינוך שלמים.

מרבית ההורים חוששים לשלוח את הילדים לביה"ס

עם פתיחת שנת הלימודים, פרסמנו סקר מיוחד שנערך בעבור אתר חדשות 2, לפיו 90% מההורים הביעו חשש מהאפשרות כי ילדיהם יידבקו בנגיף בבית הספר.

כשליש ממשתתפי הסקר שבוצע ע"י מכון המחקר "פאנלס" הודו כי הם "חוששים מאוד" לקראת החזרה ללימודים, ואילו 55% נוספים הביעו מידה מסוימת של דאגה. רק 10% מהנשאלים סיפרו כי הם שולחים את הילדים לבית הספר בביטחון מלא לבריאותם.

עוד על פי הסקר, ייתכן כי מורים רבים ימצאו את עצמם בחורף הקרוב מול כיתות ריקות למחצה. 37% מההורים טענו כי לא ישלחו את ילדיהם למוסד החינוכי אם ישמעו כי אחד מחבריהם לספסל הלימודים לקה בנגיף. 51% אמרו כי יבקשו להתייעץ עם רופא כדי לברר אם ליקיריהם נשקפת סכנה. 12% בלבד לא נותנים למחלה לפגוע באורח החיים - ויורו לילדים לפקוד את בתי הספר כרגיל.