ניסוי בכור בדימונה: העובדים שתו אורניום

עיתון 'הארץ' חושף הבוקר סיפור מזעזע על ניסוי בכור בדימונה, במהלכו נאלצו עובדי המתקן הגרעיני לשתות אורניום. עכשיו, כעשור לאחר הניסוי, מגיש אחד מ'שפני הניסוי' תביעה בה הוא אף טוען שנאלץ להתפטר כי חשף ליקויי בטיחות

בני אדם כשפני ניסוי בכור הגרעיני (חדשות 2)

ניסויים בבני אדם - גם בישראל: עובדים בכור בדימונה התבקשו לשתות אורניום במסגרת ניסוי בו השתתפו.

עיתון 'הארץ' חושף הבוקר כי הניסוי שבמהלכו שתו העובדים את החומר הגרעיני נערך בקמ"ג (הקריה למחקר גרעיני) לפני כעשר שנים. הניסוי נעשה בניגוד לתקנות ולהוראות של אמנת הלסינקי, הקובעת את הנחיות בניסויים בבני אדם.

הסיפור המזעזע נחשף לאחר שיוליוס מלק שעבד במתקן הגרעיני והשתתף בניסוי הגיש תביעה, לפיה הוא גם טוען שאולץ להתפטר כי חשף ליקויי בטיחות. מלק תובע מהנהלת הכור פיצוי בסך 1.8 מיליון שקלים.

מלק, ועוד ארבע עובדים שהתבקשו להשתתף בניסוי שתו את האורניום, מבלי שניתנה הסכמתם לכך בכתב - כפי שמחייבת האמנה. הניסוי לא לווה בפיקוח רפואי ולא הועבר להם מידע על ההשלכות והסכנות הרפואיות של הניסוי.

"הם אמרו שזה לא אמור להיות מסוכן"

"פנו אליי, סיפרו לי שמתנהל ניסוי, וביקשו ממני לשתות. הם אמרו שזה לא אמור להיות מסוכן", סיפר מלק שנענה לבקשתם, לדבריו, מתוך חשש לפרנסתו ולעתידו. עוד קובעת האמנה כי המשתתפים בניסוי זכאים לקבל הסבר מפורט לפני הניסוי, במהלכו ולאחריו ולעבור בדיקה רפואית לאחר מכן. אף לא אחד מהדברים הללו נעשו.

על פי הפרסום, מלק שפרש לאחרונה לגמלאות לאחר שלטענתו איימו עליו מי שהיו אז מנהל הכור, יצחק גורביץ ומנהל משאבי אנוש בקמ"ג, גרי עמל, כי אם לא יפרוש - יפוטר.

בתגובה מסרה הוועדה לאנגריה אטומית כי "הקמ"ג שמה בראש מעייניה את בטיחות עובדיה ובריאותם".

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק