עזרו להציל את חייה של ליגל הקטנה

ליגל טובול בת החצי שנה זקוקה להשתלת כבד דחופה כדי להמשיך לחיות. הוריה של ליגל מוכנים לעשות הכל כדי להציל את חייה אך הם נתקלים במהמורות רבות בדרך. כדי להטיס את ליגל לניתוח המסובך בחו"ל עליהם לגייס יותר מ-120 אלף דולר. קופת החולים בארץ מסרבת לעזור ומתעקשת לבצע את הניתוח בארץ

האם אתם יכולים לעזור להציל את חייה של ליגל? "היא בוכה, היא מקיאה והיא אוכלת באמצעות זונדה" - מספרת מרינה טובול, אמה של ליגל - תינוקת בת חצי שנה החולה במחלה נדירה וזקוקה להשתלת כבד.

ליגל סובלת ממחלה נדירה: היא נולדה ללא דרכי מרה, ולכן יש סכנה ממשית לחייה. בגיל חודשיים היא עברה ניתוח בישראל והוא נכשל. ההורים התייעצו, וגילו שבבלגיה יש בית חולים שמתמחה בטיפול בדומה לזה שצריכה ליגל. הבעיה: מדובר בניתוח שעולה הרבה מאוד כסף.

כשהחלו לברר את הנושא, כך טוענים ההורים, פנה אליהם מנהל מחלקת ההשתלות בילדים בקופת חולים "מכבי", פרופסור איתן מור. "באנו לפגישה איתו", אומר אורי, אביה של התינוקת. "כשהגענו, נאמר לנו במפורש: אם אנחנו לא עושים את הניתוח בארץ, לא נקבל את ההחזר הכספי".

הולכים בעקבות האינטואיציה

אלא שבלי אישורו של פרופסור מור, אין סיכוי שקופת החולים מכבי תסכים לממן את הניתוח בחו"ל, שנמצא מחוץ לסל התרופות. "מכיוון שמדובר בכלי דם קטנים, אין להם ניסיון", אומרת מרינה אמה של ליגל. לצערנו הוא פשוט אמר לנו, אם אתם לא עושים את הניתוח כאן אני לא רוצה לעזור לכם ואני לא אעזור לכם".

לטענת ההורים מתעקש פרופסור מור שניתן לערוך את הניתוח המסובך בארץ ואף הציע להטיס ארצה את המומחה מבלגיה. אך הוריה של ליגל מרגישים שזהו לא הפתרון שיציל את חייה. "אני הולכת עם האינטואיציה שלי שאומרת לי לערוך את הניתוח בחו"ל, במקום בין הטובים בעולם", אומרת מרינה, אימה של ליגל.

להחלטה זו של משפחת טובול יש השלכות כספיות כבדות. עליהם לאסוף 120 אלף דולר כדי לעבור את הניתוח בבלגיה. בנוסף עליהם לגייס עוד כסף רב למימון הוצאות השהייה של ליגל ומלוויה בחו"ל.

מירוץ אחר הזמן

עכשיו מנסים הוריה של ליגל לגייס בעצמם את הכסף שיכול להציל את חייה. "אנחנו מתחננים ורוצים שהילדה הזאת תחייה, ותהיה בריאה ותשחק", אומרים ההורים המודאגים. "מעבר לזה אנו לא מבקשים כלום".

תגובת המרכז הרפואי שניידר: "יש לנו ניסיון רב בהשתלת איברים בניהם בהשתלת כבד. הומלץ להורים לבצע השתלה בישראל בנוכחות מומחה מחו"ל. עם כל ההבנה למצבם לא סביר שרופא יחתום על מסמך שמנוגד לעמדתו המקצועית, בכל אופן ישמחו לטפל ועקוב אחר מצב הילדה גם במידה ותטופל בחו"ל.

למעוניינים לתרום 10 שקלים עבור ליגל: שלחו הודעת טקסט עם המילה "תרומה" למספר 6870 או העבירו את הסכום שברצונכם לתרום לארגון "חסידי יוסף", בנק מסד, סניף 191, חשבון מס' 73344