שיפור במצבו של האברך שזינק לבור

מנשה כליפא, מי שזינק לבור וניסה להציל את חייה של הילדה רחלי סופר ז"ל, עדיין מונשם ביחידה לטיפול נמרץ ומצבו מוגדר קשה אך יציב, אולם בבית החולים מתחילים לגלות אופטימיות ומדווחים על שיפור קל במצבו. "ההתאוששות שלו מרשימה, יש לו עוד דרך ארוכה", נמסר. במד"א עורכים בירור: איך הרופא קבע את מותו בשטח?

מנשה כליפא, מי שסיכן את חייו כדי להציל את הפעוטה רחלי סופר ז"ל שנפלה לבור ונחנקה למוות, עדיין מאושפז במצב קשה אך יציב - אולם בבית החולים הדסה עין כרם מוסרים הבוקר כי חל שיפור במצבו.

הרופאים בהדסה, שם הוא מאושפז, נאבקים על חייו מאז האסון ביום רביעי האחרון. כליפא מונשם ביחידה לטיפול נמרץ ומצבו מוגדר עדיין קשה אך יציב, אולם בבית החולים מתחילים לגלות אופטימיות ומדווחים על שיפור קל במצבו. "ההתאוששות שלו מרשימה, אבל יש לו עוד דרך ארוכה מאוד", אמר אחד הרופאים שטיפלו בכליפא.

"כשאין חמצן יש נזק היפוקסי, נזק מחוסר חמצן", עידכן פרופ' יעקב נאפסטק, מנהל האגף הפנימי בבית החולים. "אנחנו מניחים שזה הנזק העיקרי שנגרם לו בזמן השהות בבור". על אף המצב הקשה, הביע הרופא תקווה כי יצליח בכל זאת להשתקם לחלוטין בסופו של דבר.

בירור במד"א: איך הרופא קבע את מותו בזירת האירוע?

בתוך כך, הרופא שהגיע למקום האירוע, ד"ר ראדמיר ראק, יוזמן לבירור אצל מנכ"ל מד"א אלי בין. ראק טעה ככל הנראה באבחנתו הרפואית בשטח כאשר הכריז על מותו של כליפא - הכרזה שהביאה את צוות מד"א להפסיק את מאמצי ההחייאה.

למזלו של כליפא, שני פראמדיקים בכירים לא שמעו את קביעתו של הרופא והחלו לבצע בו החייאה -  החלטה שהצילה את חייו של האברך. מאמצי ההחייאה הצליחו, והצוות הרפואי הצליח להחזיר לו את הדופק שלו עוד במקום. משם הוא הובהל לבית החולים הדסה עין כרם.

כליפא זוכה לתשומת לב מיוחדת בבית החולים, בגלל סיפורו ואומץ לבו הלא רגילים. קשה לשכוח את סיפורה של החותרת יסמין פיינגולד שהתהפכה עם הקיאק שלה לירקון. דקות ארוכות היא נאבקה על חייה עם הראש מתחת למים, ולקח הרבה זמן עד שמישהו אזר אומץ לסייע לה.

"בשנים האחרונות אנחנו רואים שאנשים נפגעים ולא תמיד מסייעים להם" סיפר פרופ' נאפסטק. "אני רוצה להביע את הערכתי למשפחה של מר כליפא על מה שהוא עשה. הוא לא חשב על עצמו, הוא חשב על הילדה". 

"הוא זרק אותה מחוץ לבור - והתמוטט"

האירוע הטרגי התרחש סמוך לשעה 16:30 ברחוב מעבר המיתלה שבשכונת רמת אשכול. ילדה כבת 3 שיחקה בגן משחקים בשכונה, ומסיבה לא ברורה מצאה עצמה בתוך בור. הבור היה למעשה מצבור של אשפה בעומק של ארבעה מטרים, שעם השנים הפך הבור למצבור של גזים רעילים.

כליפא, שעבר במקום במקרה, זינק לבור וניסה להציל את הילדה. "האזרח שמע את צעקות המטפלת ונכנס לבור", סיפר לחדשות 2 מתנדב זק"א יעקב ועג, שהיה מהראשונים להגיע לזירה. "הוא זרק אותה מחוץ לבור והתמוטט חזרה לתוכו". "כשהגענו ראינו את הילדה ממש מעבר לבור", אישר גם קצין מכבי האש, להב איתן צליח. "ככל הנראה אותו אדם הצליח לחלץ אותה החוצה".

צוות של מכבי האש חילצו את הפצוע מתוך הבור. צוותי זק"א ומד"א שהוזעקו למקום ביצעו בשניים החייאה מלאה לאורך דקות ארוכות. ניסיונות ההחייאה בפעוטה כשלו וצוות מד"א קבע את מותה במקום. לאחר החייאה ממושכת שבוצעה בגבר, הצליחו אנשי מד"א להחזיר לו את הדופק, ופינו אותו בבהילות לבית החולים עין כרם כשהוא במצב אנוש.

"זה הוא, זה פשוט הוא"

אפרת כליפא, רעייתו של מנשה, ייחלה לישועת שמים שתסייע לבעלה האמיץ. בשיחה עם עודד בן-עמי היא עידכנה כי מצבו של בעלה ממשיך להיות קשה, אך היא גם הביעה אופטימיות מאחר "ויש קצת תגובות, ויש איזשהו שיפור, אבל רק בעוד כמה ימים ידעו מה מצב הנזק המוחי".

"זה הוא, זה פשוט הוא", ענתה אפרת כשנשאלה על המעשה הלא רגיל של בעלה. "הוא אפילו לא היסס לשנייה, הוא טיפוס שיקריב את עצמו בשביל האחר. כשמדובר בילדה בת 3 אז הוא בכלל לא חשב פעמיים. מאוד מתאים לו".

הפעוטה שנפלה לבור הובאה למנוחות

500 מטר בסמוך לאסון - בור חשוף נוסף