מתה הפגה שגילתה סימני חיים לאחר שהובאה לקבורה

תושבת הכפר איכסל בצפון שעברה הפלה של זוג עוברים נדהמה לגלות אמש במהלך ההכנות לקבורה: לאחד העוברים יש דופק. בני המשפחה ההמומים הזעיקו למקום רופא שקבע כי הפגה אכן בחיים, מד"א פינה אותה לטיפול בבית החולים ה"עמק" בעפולה כשמצבה קשה. במהלך הלילה החמיר מצבה והבוקר היא מתה בבית החולים

בבית החולים העמק בעפולה מתה הבוקר הפגה שמותה נקבע אמש בטרם עת. הפגה, שנולדה אתמול, גילתה סימני חיים לאחר שמותה נקבע בידי רופא. היא הועברה במצב קשה לבית החולים העמק בעפולה, אך לא שרדה את הלילה ומותה נקבע הבוקר בשנית.

הפגה נולדה אמש לתושבת הכפר איכסל בצפון שילדה לידה מוקדמת של זוג עוברים בשבוע ה-25 להריון. רופא בית החולים האיטלקי בנצרת קבע שהעוברים מתים והאם ניגשה עם בני משפחתה לקבור אותם, אלא שבמהלך טקס הקבורה התגלה: אחד העוברים מגלה סימני חיים.

למקום הוזעק מיד רופא בכיר מבית החולים ה"עמק" בעפולה המתגורר בסמוך, שהעניק לפגה טיפול ראשוני. צוות של מגן דוד אדום עמקים פינה אותה במצב קשה לפגייה של בית החולים "העמק" בעפולה, זאת לאחר שמותם של שני העוברים נקבע קודם לכן.

מחקירה ראשונית של המשטרה עולה כי בשעות אחר הצהריים קבע רופא מבית החולים האיטלקי בנצרת את מותם של שני העוברים - ושיחרר אותם לקבורה. העוברים הועברו לרחיצה לפני קבורה, ורק אז הבחינו בני המשפחה שאחד מהם מגלה סימני חיים. המשטרה פתחה בחקירת האירוע בחשד לרשלנות.

לפני כשנה: מקרה כמעט זהה

למרות שנראה כי מדובר במקרה יוצא דופן והזוי לחלוטין, זוהי ממש לא הפעם הראשונה. באוגוסט 2008 התגלו סימני חיים בפגה שנולדה לילה קודם כשהיא מתה בבית החולים בנהריה. צעירה בת 26, אם לילד בן 5 תושבת אחד הכפרים באזור הגליל המערבי, הגיעה לחדר המיון של בית החולים בנהריה כשהיא בחודש השישי להריונה השני וסובלת מכאבים עזים ומדימום.

בבדיקה התברר לרופאים, כי העובר ללא דופק וללא סימני חיים, ולכן הצעירה הועברה לחדר הניתוח לשם ביצוע הפלה. בתום ההפלה הוצאה מרחמה יילודה במשקל 610 גרם בלבד, ללא דופק וללא סימני חיים. רופא בכיר בבית החולים קבע את מותה של הפגה, ואף האם ראתה כי הפעוטה אינה בין החיים והיא הועברה לקירור.

כעבור שש שעות, כאשר הגיע האב עם בן משפחה כדי להוציא את גופת הפעוטה ולהכינה לקבורה, אובחנו לפתע תנועות. בדיקה מהירה גילתה, לתדהמת הרופאים, כי לפעוטה חזר הדופק ונצפו סימני חיים. הילדה הועברה לטיפול במחלקה לטיפול נמרץ. למרבה הצער, היא מתה ביום למחרת.

נקבע מותו של הקשיש - והוא "חזר לחיים"

מקרה אחר התרחש לפני כחודש. בתחילת יולי, קבעו צוותי הצלה שהוזעקו לבית מגורים ברמת גן את מותו של קשיש בן 84, אך לפתע הוא "קם לתחייה".

"הקשיש לא זז, לא גילה סימני נשימה ועל גופו היו כתמים כחולים הנראים ככתמי מוות ומגע גופו היה קר", נמסר ממד"א. הרופא בשטח החליט כי על פי כל הסימנים אכן מדובר במקרה מוות - וקבע את מותו במקום ואף מילא תעודת פטירה.

שוטר שהגיע לדירה הבחין כי ה"גופה" המוטלת בסמוך אליו מזיזה את ידה קלות. בדיקה נוספת העלתה כי לקשיש אף יש דופק חלש.