האברך שזינק לבור הרעיל נלחם על חייו

יום אחרי האסון שבו נפלה הילדה רחל סופר אל מותה בבור בירושלים, בבית החולים הדסה עין כרם נאבקים על חייו של מנשה כליפא, האברך שקפץ אל הבור וניסה להציל את רחלי ז"ל. אשתו אומרת בראיון לחדשות 2: "כזה הוא, לא היסס לשנייה"

אין ספק שמדובר בגיבור, יש שיגידו - גיבור טרגי: בבית החולים הדסה עין כרם ממשיכים להיאבק על חייו של מנשה כליפא, שחילץ אתמול את הילדה רחל סופר שנפלה לבור בירושלים - חילוץ שהיה כבר מאוחר מדי עבור רחלי בת ה-3, שנחנקה למוות.

מבית החולים הדסה עין כרם, שם הוא מאושפז, מדווחים כי מצבו ממשיך להיות קשה מאוד. הוא מאושפז ביחידה לטיפול נמרץ, שם הוא מונשם ומורדם. שאלת המפתח היא כמה זמן שהה בתחתית הבור ללא חמצן וכשהוא חשוף לגזים הרעילים בבור, כאשר יש חשש אמיתי לנזק מוחי.

"מצבו קשה אבל הוא מטופל היטב בהנשמה ואנחנו מקווים לטוב", אמר פרופ' יעקב נאפרסטק, מנהל האגף הפנימי בבית החולים בשיחה עם חדשות 2. "כשאין חמצן יש נזק היפוקסי, נזק מחוסר חמצן, ואנחנו מניחים שזה הנזק העיקרי שנגרם לו בזמן השהות בבור". על אף המצב הקשה, הביע הרופא תקווה כי יצליח בכל זאת להשתקם לחלוטין בסופו של דבר.

כליפא זוכה לתשומת לב מיוחדת בית החולים, בגלל סיפורו ואומץ לבו הלא רגילים. קשה שלא לשכוח את סיפורה של החותרת יסמין פיינגולד שהתהפכה עם הקיאק שלה לירקון. דקות ארוכות היא נאבקה על חייה עם הראש מתחת למים, ולקח הרבה זמן עד שמישהו אזר אומץ לסייע לה.

"בשנים האחרונות אנחנו רואים שאנשים נפגעים ולא תמיד מסייעים להם" מוסיף פרופ' נאפסטק. "אני מאוד רוצה להביע את הערכתי למשפחה של מר כליפא על מה שהוא עשה. הוא לא חשב על עצמו, הוא חשב על הילדה". 

"זרק אותה מחוץ לבור והתמוטט"

האירוע הטרגי התרחש אתמול סמוך לשעה 16:30 ברחוב מעבר המיתלה שבשכונת רמת אשכול. ילדה כבת 3 שיחקה בגן משחקים בשכונה, ומסיבה לא ברורה מצאה עצמה בתוך בור. הבור היה למעשה מצבור של אשפה בעומק של ארבעה מטרים, שעם השנים הפך הבור למצבור של גזים רעילים.

כליפא, שעבר במקום במקרה, זינק לבור וניסה להציל את הילדה. "האזרח שמע את צעקות המטפלת ונכנס לבור", סיפר לחדשות 2 מתנדב זק"א יעקב ועג, שהיה מהראשונים להגיע לזירה. "הוא זרק אותה מחוץ לבור והתמוטט חזרה לתוכו". "כשהגענו ראינו את הילדה ממש מעבר לבור", אישר גם קצין מכבי האש, להב איתן צליח. "ככל הנראה אותו אדם הצליח לחלץ אותה החוצה".

צוות של מכבי האש חילצו את הפצוע מתוך הבור. צוותי זק"א ומד"א שהוזעקו למקום ביצעו בשניים החייאה מלאה לאורך דקות ארוכות. ניסיונות ההחייאה בפעוטה כשלו וצוות מד"א קבע את מותה במקום. לאחר החייאה ממושכת שבוצעה בגבר, הצליחו אנשי מד"א להחזיר לו את הדופק, ופינו אותו בבהילות לבית החולים עין כרם כשהוא במצב אנוש.

"זה הוא, זה פשוט הוא"

אפרת כליפא, רעייתו של מנשה, מייחלת לישועת שמים שתסייע לבעלה האמיץ. בשיחה עם עודד בן-עמי היא עידכנה כי מצבו של בעלה ממשיך להיות קשה, אך היא גם הביעה אופטימיות מאחר "ויש קצת תגובות, ויש איזשהו שיפור, אבל רק בעוד כמה ימים ידעו מה מצב הנזק המוחי".

"זה הוא, זה פשוט הוא", ענתה אפרת כשנשאל על המעשה הלא רגיל של בעלה. "הוא אפילו לא היסס לשנייה, הוא טיפוס שיקריב את עצמו בשביל האחר. כשמדובר בילדה בת 3 אז הוא בכלל לא חושב פעמיים. מאוד מתאים לו".

כליפא סיפרה כי משפחתה של רחל סופר ז"ל לא יצרה עמה קשה. "אני לא מצפה לטלפון עכשיו", היא אמרה. "הם עסוקים בטרגדיה שלהם. באבל שלהם".

הפעוטה שנפלה לבור הובאה למנוחות

500 מטר בסמוך לאסון - בור חשוף נוסף

קראתם? ספרו על זה בטוויטר

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק