רק תרגיל: פיגוע המוני ב"טדי"

הרוגים, פצועים, החייאות, פינויים באמבולנס ופינויים מוטסים - אלה רק חלק מהאלמנטים שתירגלו סטודנטים בהדסה וכוחות הצלה באצטדיון טדי. כשיסיימו את לימודיהם, יגלו הצעירים אם מה שקשה באימונים באמת קל בקרב?

משחק כדורגל מכריע. צהוב נגד אדום. אצטדיון טדי מלא עד אפס מקום. שריקת הסיום מבשרת על סוף משחק. שוב האדומים הפסידו. שלפתע: בום! פיצוץ עז מחריש את האצטדיון על יושביו. רגע אחרי, התמונה מתבהרת: פיגוע.

נשמע לכם דמיוני? התרחיש הזה היה מספיק סביר בשביל שכוחות הביטחון וההצלה ידמו אותו. למשך מספר שעות, אצטדיון טדי בבירה הפך הבוקר לשדה קרב. רופאים, חיילים, מתנדבים - כולם היו שם בתרגיל המשותף.

התרגיל נערך כחלק מתרגיל הסיכום של קורס טראומה לסטודנטים בשנה השישית ללימודי רפואה של האוניברסיטה העברית. כמדי שנה, גם הפעם בחר פרופסור אבי ריבקין, מנהל מחלקת הטראומה בבית החולים הדסה עין כרם, לסיים את הקורס בגדול.

התרגיל דימה פיצוץ של מחבל מתאבד ביציאה מאצטדיון טדי. בדיוק בשעה שבה האוהדים מתנקזים ליציאה מהאיצטדיון לכיוון המכוניות והאוטובוסים. את הפצועים דימו חיילי צה"ל וחלק מהסטודנטים, ואת כוחות ההצלה דימו, כמובן, הסטודנטים עצמם.

שני הרוגים ועשרות פצועים

עשרות נפגעים עברו תחת ידיהם של כוחות ההצלה. שישה פצועים קשה פונו להדסה במסוק, עוד 15 פצועים פונו באמבולנסים ועוד כ-50 פצועים קל עד בינוני קיבלו טיפול רפואי ראשוני במקום ופונו גם כן לבית החולים.

הסטודנטים נאלצו להתמודד עם הסיטואציה הקשה שבה ניסיונות ההצלה לא עוזרים. על אף פעולות ההחייאה, שני בני אדם, אחד מהם מהם תינוק, איבדו את חייהם (תרגילית כמובן).

פן נוסף בתרגיל התייחס לשיתוף הפעולה בין מגוון כוחות ההצלה. מלבד הסטודנטים, השתתפו בתרגיל גם כוחות של פיקוד העורף, יחידת החילוץ 669, איחוד הצלה, מכבי אש, משטרה ואפילו אמבולנסים של הסהר האדום ממזרח ירושלים.

על אף שהתרגיל דימה פיגוע, לפרופ'ריבקין חשוב לציין כי הידע והניסיון שנצבר בו אינו רלוונטי רק לטרור. "זה קורה למעשה כל יום", אמר מנהל אגף הטראומה של הדסה עין כרם. "בתאונות דרכים אנחנו גם מקבלים נפגעים בכמויות האלה".