ניתוח סבוך הציל את ראייתה של תינוקת בת 5 חודשים

עינה של בת 5 חודשים ניצלה השבוע בבית החולים בילינסון בפתח תקווה, לאחר ניתוח סבוך ומיוחד להשתלת קרנית. בעקבות מחסור בקרניות בישראל, הקרנית הובאה במיוחד מבנק קרניות בארה"ב

התינוקת לאחר הניתוח (דוברות בילינסון)

ניתוח מורכב הציל את ראייתה של תינוקת בת 5 חודשים: בבית החולים בילינסון הושתלה השבוע קרנית בעינה של התינוקת, שסובלת ממחלת עיניים נדירה ביותר, העשויה להוביל לעיוורון. מומחי העיניים שבדקו את הילדה בבית החולים הגיעו למסקנה שלמרות נדירות המקרה, הדרך היחידה לנסות להציל את ראייתה של הילדה הוא ניתוח השתלת קרנית מתורם צעיר מאוד.

המחלה בה לוקה התינוקת נגרמה בעקבות מום המכונה אנומליה ע"ש פיטר, שמתבטא בליקוי בהתפתחות החלק הקדמי של העין, כולל הקרנית, עוד בשלב העוברי. הניתוח, כך אמר פרופסור דב וינברגר מבילינסון, בוצע על מנת ש"עינה של התינוקת תוכל לתפקד במשך כל חייה".

בשל דחיפות הניתוח, ומכיוון שבארץ קיים קושי באיתור תרומות קרנית מילדים, הובאה לישראל קרנית מבנק קרניות באלבמה, ארה"ב, שהתקבלה ממשפחתו של ילד בן 9 שמת, במימון מרכז "שניידר" לרפואת ילדים.

"אם היינו ממתינים - התינוקת הייתה בסכנת עיוורון"

ההשתלה המורכבת ארכה כשעתיים, ומטרתה, כך נמסר מבילינסון, הייתה לנסות למנוע מצב של עצלות ראייה קשה ואפילו עיוורון בעין החולה. את הניתוח ביצע פרופ' ישראל קרמר, רופא בכיר במערך העיניים בבית החולים. "המום המולד גרם לכך שהעדשה הטבעית והקשתית לא נפרדו מהשכבה האחורית של הקרנית, כפי שאמור לקרות במצב של התפתחות תקינה", אמר פרופ' קרמר.

"בעקבות זאת, הקרנית איבדה את שקיפותה והתפתחה עכירות, מלווה בגלאוקומה קשה. הלחץ התוך עיני של התינוקת עלה לרמות גבוהות שסיכנו את העין ואת עצב הראייה והתפתח מצב של קטרקט כבר בחודשים הראשונים לחייה. אם היינו ממתינים עם ביצוע הניתוח, התינוקת הייתה בסכנת עיוורון בעין החולה", הוסיף. אנו מקווים כי הניתוח, בשילוב עם הטיפולים העתידיים, יאפשר לה איכות חיים כמו של ילדים אחרים".

מבית החולים בילינסון נמסר כי מצבה של התינוקת מוגדר "טוב", וכי היא מקבלת כעת טיפול לקליטת השתל וטיפול נגד לחץ תוך עיני. היא נמצאת במעקב של היחידה לרפואת עיניים במרכז שניידר לרפואת ילדים.

תחרות סיפור השנה במייל האדום - הצביעו והשפיעו

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?