שפעת החזירים הגיעה לכנסת: חולה אותר במשכן

מנכ"ל הכנסת דיווח לחברי הכנסת והעובדים על מקרה של הידבקות במחלה של אדם העובד בכנסת. "החולה מטופל עפ"י ההנחיות הקיימות ומצבו מצוין", ניסה המנכ"ל להרגיע

מסוכן בכנסת? (חדשות 2, ארכיון)

אם תכננתם ביקור בכנסת בקרוב, או שאתם במקרה עובדים שם, אולי כדאי שתשקלו להתרחק משם לתקופה מסוימת. מנכ"ל הכנסת דן לנדאו הפיץ הערב בקרב העובדים וחברי הכנסת מכתב בו הוא מדווח על התגלות של אדם שנדבק בשפעת החזירים בכנסת.

"בימים האחרונים התגלה בכנסת מקרה של שפעת H1N1 (שפעת החזירים)", כתב המנכ"ל לאנשי הכנסת. "החולה מטופל על פי ההנחיות הסטנדרטיות הקיימות ומצבו מצוין. לא ידוע, בשלב זה, על מקרי הדבקה כלשהם בקרב עובדי הכנסת ובאי הבית".

החולה הוא עוזר פרלמנטרי של אחד מחברי הכנסת שחזר מחופשה בחו"ל.

וכדי להרגיע את המודאגים, צירף מנכ"ל הכנסת המלצות של משרד הבריאות למי שהיה במגע עם החולה. מי שהיה במגע מוגדר כמי שהיה במרחק של פחות ממטר מהאיש למשך שעה ומעלה.

דוקטור, נדבקתי?

מי שנחשף לחולה סימפטומטי (בזמן שהיה עם סימני מחלה) במרחק של פחות מ-1 מטר ובמשך למעלה משעה:

"המשך התנהגות ופעילות רגילה ואין צורך לבצע בדיקות מיוחדות", נכתב במסמך. "במידה שמופיעים בתוך שבוע מהמגע עם החולה סימנים של חום גבוה ו/או אחד מהבאים: נזלת, כאבי גרון, שיעול, כאבי שרירים או קוצר נשימה, יש לפנות לרופא".

מנכ"ל הכנסת ממליץ לחברי הכנסת ועובדי המשכן לפנות בכל שאלה ניתן למרפאת הכנסת ולד"ר ליפשיץ.

הח"כ הרופא רגוע

ח"כ פרופ' אריה אלדד (האיחוד הלאומי) הוא רופא במקצועו. "הניסיון שלי ברפואה הוא בתחום הכירורגיה הפלסטית, כך שאם שפעת החזירים גורמת לחולה לקבל אף של חזיר, אני יכול לעזור להם", אמר בחיוך לחדשות 2 באינטרנט אחרי פרסום המכתב בכנסת.

לדברי אלדד, לא צריך להיכנס לפאניקה. "אין סיבה לסגור את הכנסת, להפסיק את פעילותה או לבודדה", אמר. "יש מקרה אחד של הדבקה מאדם לאדם עד כמה שידוע לי. עד כה, כל המקרים הגיעו מארה"ב או ממקסיקו. לפני שמפרסמים את השם של הנדבק צריך לחשוב מי חזר מארה"ב בחודש האחרון, אולי לשים אותו בבידוד ולאסור עליו להרצות במקומות הומי אדם, במיוחד אוניברסיטאות". למי שלא הבין את הבדיחה המרומזת, ח"כ אלדד משתעשע על חשבונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

ח"כ אלדד הוסיף כי נראה שמה שנראה תחילה כמגיפה מסוכנת, התגלה כמשהו הרבה יותר מינורי. "החששות שהווירוס יהפוך לקטלני התבדו", אמר. "ברמה הקלינית זה לא שונה ממגיפת שפעת רגילה שחולים בה בדרך כלל שישה-שבעה חברי כנסת בכל חורף". 

נא להתנהג בהתאם

ח"כ אילן גילאון (מרצ), חבר בוועדת הבריאות של הכנסת, מאחל הרבה בריאות לעוזר הפרלמנטרי האלמוני. "אני רגוע שזה לא אחד מהעוזרים שלי, ומקווה שמדובר בטעות באבחנה", אמר. ח"כ גילאון לא זונח את האג'נדה, למרות "הסיכון הבריאותי", ומודיע שיגיע מחר מוקדם לקראת הצבעת אי האמון בראש הממשלה במליאת הכנסת.

"דר' ליפשיץ', רופא הכנסת שאיתו שוחחתי בעניין הנדבק בכנסת, ערוך לכל סיטואציה", מספרת ח"כ ד"ר רחל אדטו (קדימה). "ביררתי איתו שיש בידיו את כל האמצעים לזיהוי המחלה". ח"כ אדטו ממליצה למי שעובד במשכן וסובל מחום להיבדק במרפאת הכנסת. "לא להתייחס בביטול כאילו זו שפעת רגילה", אמרה. "חייבים לגלות ערנות. אנשים לא צריכים ללכת בגבורה לעבודה אלא לפנות לגורמים הרלוונטיים".

אדטו הוסיפה כי "מבחינה זו, חברי הכנסת אינם שונים מכל אזרחי ישראל והם צריכים להיות קשובים בנוגע להוראות הזהירות בנוגע להידבקות בשפעת החזירים".

בהכנת הידיעה השתתף עמית סגל

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?