דוח: רבע מהמצוקים בישראל בסכנת קריסה

חשיפה: מסמך ממשלתי שהגיע לידי חדשות 2 מגלה כי 45 קילומטרים, רבע מרצועת החוף של ישראל, נמצאים בסכנת התמוטטות. לאורך הקילומטרים הללו נמצאים עשרות רבות של בתים, שטחי מסחר ונופש שעלולים לקרוס בשנים הקרובות

קריסת מצוק הכורכר בחוף צוקי ים שבה נהרג הצעיר הראל ברלין בסוף השבוע האחרון לא הפתיעה איש מבין האמונים על שמירת החופים בישראל. דוח ממשלתי שהגיע לידי חדשות 2 מגלה כי הכתובת הייתה על הקיר.

הדוח של ועדה בין משרדית מתריע מפני הסכנה החמורה של קריסת המצוקים וקורא לפעול נגד הבעיה בהקדם. מהמסמך עולה כי 45 קילומטרים, רבע מרצועת החוף של ישראל, נמצאים בסכנת התמוטטות. "יש להדגיש", נכתב בדוח, "שהחלטה לא לנקוט אף פעולה מבין הפעולות האפשריות...מבלי למזער את הנזקים הצפויים לנפש עלולה להיות החלטה בלתי סבירה או רשלנית".

שינויי האקלים והבנייה האדירה בקו החוף זירזו את שחיקת המצוקים וגרמו לכך שמתרחצים ונופשים נמצאים בסכנה. לאורך הקילומטרים הללו נמצאים עשרות רבות של בתים, שטחי מסחר ונופש שעלולים לקרוס בשנים הקרובות. והרשויות במדינה יודעים על כך לא מאתמול. "אין ספק שהנסיגה של המצוק בהיקף של חצי מטר עד מטר לשנה היא תופעה שמתרחשת לנגד עינינו", מסביר השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן. "היום המדינה ביחד עם הרשויות המקומיות חייבת להיכנס לטיפול מיידי".

אבל גם אם הרשויות אכן יתגייסו למאמץ, הניסיון מלמד שיעברו שנים רבות עד שחופי ישראל יהיו בטוחים מהסכנה הזו. עד אז כדאי לנפוש במרחק של לפחות חמישה מטרים מהמצוק.