ולפעמים, החגיגת נגמרת

ועדת הבריאות של הכנסת אישרה היום את הוספת החומרים אמפטאמין וקאתינון לסוגיהם השונים - לפקודת הסמים המסוכנים. המשמעות: אסור למכור בפיצוציות חגיגת או סמים על בסיס אותם חומרים. במשרד הבריאות מזהירים: "חומרים אלו פוגעים בתפקוד המערכת החיסונית, גורמים לנזק בכבד, בכליות, בריאות ואף עלולים לגרום לשבץ"

חומרים מסוכנים. החגיגת מחוץ לחוק (רויטרס)

על השמות אמפטאמין וקאתינון סביר להניח שלא שמעתם, אבל בפיצוציות רבות ניתן לקנות חומרים אלו בשמות מגוונים כמו: "חגיגת הדור החדש", "גת עדן", ואפילו "כיפה אדומה". הסמים הסמי-חוקיים האלה נמכרו בחודשים האחרונים לכל דורש.

ועדת הבריאות של הכנסת שמה היום סוף לחגיגה: כל החומרים הללו לסוגיהם נכנסו לפקודת הסמים המסוכנים. בדיון בוועדת הבריאות נכחו גם נציגי משרד הבריאות, שציינו כי בכוונתם להגיש הצעת חוק ברוח דומה שתמסד את המלחמה בחומרים המסוכנים הללו.

"החומרים האלו", מסבירים במשרד הבריאות, "פוגעים בתפקוד המערכת החיסונית, גורמים לנזק בכבד, בכליות ובבריאות ואף עלולים לגרום לשבץ". נציג המשטרה שנכח בדיון, סגן ניצב אבי וולף, הזהיר כי "יש עדיין חומרים מסוכנים שנמכרים שלא תפסנו - ואולי גם לא נצליח לתפוס".

"הסוחרים מקדימים את המשטרה"

ח"כ אריה ביבי מקדימה, שכיהן בעבר כיו"ר הרשות למלחמה בסמים ציין בדיון כי "הסוחרים מקדימים את המשטרה ומוצאים פרצות בחוק על מנת להמשיך למכור חומרים מסוכנים שונים, בשמות אחרים". ח"כ רחל אדטו, נציבת השב"ס לשעבר, הוסיפה כי  "החומרים האלו נמכרים לציבור בבתי המרקחת באופן חוקי רק עם מרשם רופא, ואילו בפיצוציות הם נמכרים לכל דורש, ללא פיקוח".

יו"ר הועדה, ח"כ חיים כץ הודיע כי הוועדה תתמוך בכל הליך שיעשה סדר בעניין זה ויפסול חומרים מסוכנים לפני שהם כבר יתחילו להימכר בפיצוציות ובמקומות אחרים".