המצלמה הנסתרת חשפה את המאכערים של קופות החולים

קופות החולים נאבקות על כל מבוטח. אבל מתברר שבישראל יש מי שמצא דרך להתעשר מהעברת מבוטחים בין קופות החולים השונות בניגוד לחוק. תיעוד מיוחד: כך פורחת תעשיית המאכערים

שעה שמנכ"לי ארבעת קופות החולים נפגשו אתמול במשרד הבריאות בתל אביב על כוס קפה, מתחוללים ביניהם בשטח קרבות עזים. הזירה, עד כמה שזה ישמע מוזר - היא סניף הדואר.

בסניף מציג עצמו אדם - מאכער - כנציג קופת חולים מאוחדת. הוא יושב בתוך סניף הדואר הסגור באופקים ומורה לפקידה, בניגוד לחוק כמובן, להעביר מבוטחים מקופות חולים שונות אל קופת חולים מאוחדת.

למה הוא עושה את זה? מכיוון שזוהי ההזדמנות האחרונה בה יכולים המבוטחים שהתייצבו אישית בסניף הדואר לעבור בין קופת חולים אחת לשנייה. כל קופה רוצה למשוך אליה כמה שיותר מבוטחים. יותר מבוטחים משמע יותר כסף מהמדינה. והרבה מאוד כסף מונח על הכף. תעשיית המאכערים שפועלים מטעם הקופות או מטעם עצמם פורחת.

כל הדרכים להעברת המבוטחים - כשרות

חזרה לסניף הדואר: המאכער שמציג עצמו כמנהל קופת חולים מאוחדת עושה בסניף כבשלו. והפקידה, מצדה, לא עושה צעד מבלי לקבל את אישורו. על פי החוק אסור להעביר מבוטחים שלא מתייצבים אישית ומזדהים בפני הפקיד בדואר. זאת כדי למנוע מקרים שקורים באלפיהם מדי שנה של מעבר מבוטחים מקופה לקופה ללא ידיעתם כלל.

על פי עדות הפקידה בפני החוקר הפרטי שנשכר על ידי אחת מקופות החולים, המאכער גם ישלם בניגוד לחוק את אגרת המעבר, העיקר לרשום עוד מבוטח על שם מאוחדת.

רבים מהמהלכים הללו אינם חוקיים. חלקם אף פליליים, אבל משרד הבריאות כמעט ולא עושה דבר על מנת להפסיק את מלחמות השיווק הללו - כסף שבא מתקציב הקופות על חשבון סל התרופות.

התגובות

מקופת חולים מאוחדת נמסר: "ה'מאכער' אינו עובד הקופה, אלא עובד עם רופא עצמאי מאופקים. קופת חולים מאוחדת מקפידה על כל הוראות חוק ביטוח בריאות ממלכתי, אוסרת כל תשלום עבור מעבר בין הקופות. הגשנו תלונה במשטרה בגין התחזות נגד האדם שתועד בכתבה".

תגובת האיש עצמו (ה'מאכער'): "מעולם לא שילמתי את האגרה בעבור אף מבוטח. הדברים שנאמרו על ידי הפקידה אינם על דעתי וכנגד רצוני. לא הוריתי ואין לי סמכות להעביר אנשים שלא נוכחים בעצמם".

דואר ישראל: "אם אכן נעשתה עבירה על הנהלים, נפעל לסיום החוזה באופן מיידי עם הסוכנות המדוברת".

משרד הבריאות: "במשרד הבריאות רואים בחומרה רבה את השימוש במאכערים וייבחנו נקיטת צעדים. המשרד קנס לאחרונה כמה מהקופות בגין עבירות דומות".