הניתוח שהציל את חיי התינוקת ברחם אמה

בבית החולים הדסה עין כרם נולדה השבוע תינוקת, שניצלה הודות לניתוח נדיר ומסובך שעברה לפני כחצי שנה - עוד כשהייתה ברחם אמה. זאת הפעם הראשונה שניתוח כזה מבוצע בישראל. ההורים הנרגשים במסר להורים אחרים: "אל תוותרו, תמיד תלכו לחוות דעת נוספת"

זה קרה לפני כחצי שנה, בהיריון עם תאומות זהות. דודי ואלינור, כבר אז הורים לשלושה ילדים בריאים, התבשרו שאחת התאומות ברחם לא התפתחה באופן תקין. הרופאים הסבירו להם שאין שום דרך להציל את ההיריון, למרות שהתאומה השנייה - בריאה לגמרי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

אמרו לי 'בואי, תחתמי לנו על הפסקת היריון ברגע זה, אנחנו מכניסים אותך להפסקת היריון, ומסיימים עם כל הסאגה הזאת. הפלה? עכשיו? הפלה, ברגע זה!', מספרת אלינור. התאומה בצד שמאל ברחמה של אלינור הייתה חולה, על סף מוות, ללא שום אפשרות להציל אותה. בצד ימין התאומה הבריאה, גדולה ומפותחת. מכיוון שמדובר בתאומות זהות, חבל הטבור שלהן מחובר לאותה השליה, ולכן יש להן מחזור דם משותף. התוצאה: לאחר שהתאומה החולה תמות, אז גם הבריאה תמות. לכן, הסבירו הרופאים, חייבים לבצע הפלה.  

התאומה הבריאה לצד החולה ברחם (חדשות 2)


אלינור ובעלה סיפרו לנו כי צפו בכתבה של יואב אבן בערוץ 2 - ודרכה הגיעו לרופא יובל גיאלצ'ינסקי בבית החולים הדסה, המטפל בבעיות מסוג זה: "כבר למחרת בדקתי את מספר הטלפון שלו, והתקשרתי אליו". הכתבה עליה מדברת אלינור, ששודרה כאן בינואר, סיפרה את סיפורו של יוסף חיים, תינוק שסבל ממום קשה עוד כשהיה ברחם. הרופאים המליצו על הפלה, אבל הוא ניצל הודות לניתוח נדיר ומציל חיים שעשה לו ד"ר גיאלצ'ינסקי עוד בתוך הרחם.

למרות הכל - התאומה הבריאה ניצלה

במקרה של דודי ואלינור, אמר ד"ר גיאלצ'ינסקי: "חכו עם ההפלה, אני יכול לנסות להציל את התאומה הבריאה. אנחנו פשוט צריכים לנתק את מחזור הדם בין העוברים, שלא יהיה קשר ביניהם, שכל אחד יחיה עם החתיכת שליה שלו, ושלא יהיה מעבר דם בין העוברים".

מדובר בניתוח מאוד מסובך ומסוכן, זאת הפעם הראשונה שניתוח כזה בוצע בישראל. "הכנסנו סיב לייזר שהוא מאוד דק, שמגיע עד לכלי הדם הזה, ולמעשה צרבנו את כלי הדם המשותף, וברגע שעשינו את זה - ניתקנו את מחזורי הדם ביניהן", אמר ד"ר גיאלצ'ינסקי.

"להפסיק את ההיריון זה קל, אל תוותרו" (חן ליאופולד / פלאש 90)

דודי ואלינור לא האמינו לנס שקרה להם במסגרתו הצליח הרופא להציל את התאומה הבריאה, אחרי שכבר חשבו שהם חייבים לעשות הפלה: "מאוד חשוב לנו להעביר את המסר, שאם יש בעיה - לא לפעול בקלות דעת וישר ללכת להפסקת היריון, כי זה מאוד קל. לגשת לשמוע עוד חוות דעת, של עוד רופא".

ד"ר יובל גיאלצ'ינסקי הוא המומחה היחידי לרפואת עובר בישראל שיודע לעשות ניתוחים כאלה, בתוך הרחם, בעוברים שהגודל שלהם הוא 6 או 7 ס"מ. בכל העולם יש אולי 10 בתי חולים שעושים בהם ניתוחים כאלה, הדסה עין כרם הוא אחד מהם.