סכנה בים התיכון: דג ארסי

רשות הטבע והגנים חוששת מגילויו של דג הזהרון, דג ארסי ומסוכן, שפלש למי הים התיכון ומהווה סכנה למערכת האוקולוגית הטבעית. בצעד חריג התירה הרשות לדייגים לצוד את הדג על מנת להגן על הסביבה

דג מסוג זהרון, דג ארסי ביותר, התגלה בשנתיים האחרונות במי הים התיכון ומדאיג מאוד את רשות הטבע והגנים. מדובר אמנם בדג שנמצא במפרץ אילת ומוכר לחובבי הצלילה, אך לאחרונה הוא פלש לים התיכון , טרם ברור כיצד, ומהווה סכנה למערכת האקולוגית המקומית.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי ההערכות, מונה אוכלוסיית הדג הידוע בשם "Lion Fish" בים התיכון כמה עשרות בלבד, אך הוא אחד הדגים המסוכנים ביותר. בשנה האחרונה הוא נצפה כמה פעמים בחופי ישראל לאחר שפלש לים התיכון. הזהרון ארסי ומסוכן מאוד לבני אדם. מגע עם הקוצים שלו עלול לשחרר ארס לגוף, שיגרום לכאבים עזים וידועים כמה מקרי אישפוז בגללו. הארס עלול לגרום לשיתוקים, דום לב ואף למות.

תיעוד יוצא דופן של הדג בעל המראה הייחודי הגיע לידי חדשות 2 מחוף אכזיב. ייתכן ומדובר בפרט שהגיע לישראל כחלק מאוכלוסיית הזהרונים שהתבססה בקפריסין. קיימות גם הערכות לפיהן מגדלי דגים שיחררו פרטים מהסוג הזה לים לאחר שלא התאפשר להם לגדלו באקווריום. ההנחה הרווחת היא שהעמקתה והרחבתה של תעלת סואץ בשנת 2015 אפשרה לזהרונים לחצות אותה ולהגיע בדומה למסלול המדוזות לים התיכון. 

הזהרון מאוד ארסי ומסוכן לבני אדם, אך נמצא במים עמוקים ועל כן לא מהווה סכנה למתרחצים, אך הוא כן מסוכן למערכת האקולוגית. הזהרון ידוע כדג המשמיד מערכות אקולוגיות שלמות ונפטר מדגים אחרים שסביבו, ולכן התירה רשות הטבע והגנים בצעד תקדימי ונדיר את הציד שלו, למרות שהוא ערך טבע מוגן.

"צריך לשים לב שההיתר לא מעודד אנשים לצאת לתפוס זהרונים בים", הבהירה ד"ר רות יהל, אקולוגית ימית ברשות הטבע והגנים. "להיפך, אל תתקרבו אליו ואם ראיתם את הזהרון תתרחקו ממנו. דייגים ברשיון ונסיון בלבד יכולים לצוד אותו על פי ההיתר בים התיכון בלבד, באמצעות רובה צלצלים לטובת הוצאתם מתוך המערכת הטבעית".