"מה שקורה בחדר המיון – סרט אימה"

הצצה לקבוצת וואטסאפ פרטית של רופאים מתמחים ברחבי הארץ חושפת כיצד הם מתמודדים עם הקשיים, עם המחסור החמור בכוח האדם ועם המשמרות המתישות. "אם מישהו היה מצלם באמת את חדר המיון – המראה היה בלתי נסבל", כותב אחד המתמחים בקבוצה. "אי אפשר להראות מתמחים שעובדים 26 שעות ברציפות ושנרדמים באמצע בדיקת חולה"

המתמחים משתפים זה את זה בקשיים (רויטרס)

בחודש הקודם הבאנו כאן בחדשות 2 Online תיעוד מיוחד ממשמרת בלתי נגמרת של רופאים מתמחים בבתי החולים, שנמשכת 26 שעות ופעמים רבות יכולה להביא למתן טיפול לקוי ואף לסכן חיים. הפעם הם נותנים לנו הצצה לא מצונזרת לקבוצת הוואטסאפ הפרטית של מתמחים מכל רחבי הארץ. הרופאים הצעירים טוענים כי למרות הסיקור בתקשורת והשיח בעקבות עליית הסדרה "המתמחים", הציבור עדיין לא מבין את מצוקתם ומבטיחים להמשיך במאבק עד שייענו לדרישותיהם לקצר את המשמרות.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

המתמחה ל' מתארת בקבוצת הוואטסאפ את הקושי הנפשי הכרוך במשמרות "המזעזעות" לדבריה. היא מספרת על מצוקה קשה בכוח אדם שמאלצת את הצוות הרפואי לעבוד במקביל בשני חדרי המיון בבית החולים במשך לילה שלם. נשים עם היריון בסיכון, קביעת מוות של תינוק, או אישה שילדה במעלית - אלה רק חלק מהמקרים איתם נאלצים הרופאים להתמודד במשמרות הארוכות, מציינת ל' בהודעתה.

רצים מחדר מיון אחד לאחר

ד"ר אראל בוצ'ינסקי- יו"ר ארגון מרשם, מספר שאם היו מצלמים באמת את מה שקורה בחדרי המיון זה היה נראה ממש כמו סרט אימה: "אם מישהו היה מצלם באמת את מה שקורה בתוך חדרי המיון ובמחלקות בבתי החולים - העין לא הייתה מסוגלת לסבול את זה".

הוא מדבר על עליית הסדרה "המתמחים" שמספקת לציבור הצצה למתרחש בבתי החולים, אבל מסביר שהיא לא יכולה לחשוף עד הסוף את המצוקה הקשה שבה שרויים המתמחים.

"למרות שהסדרה מצוינת ומספקת הצצה מעניינת ועשויה היטב לחיים של המתמחים" מסביר בוצ'ינסקי, "ברור לבתי החולים שאי אפשר להראות באמת מה זו קריסה של חדר מיון. אי אפשר להראות מתמחים שעובדים 26 שעות ברציפות ושנרדמים באמצע בדיקת חולה. אם מישהו היה מראה את זה באמת זה היה הופך מדוקו-ריאליטי לסרט אימה".

המצוקה קיימת גם במחלקות ולא רק בחדרי המי

ד"ר ענבר ספרא הלביא מדגישה שלמרות התפיסה הרווחת שהלחץ מורגש רק בחדרי המיון, הוא קיים גם במחלקות. "כשאתה הרופא היחיד במחלקה עם למעלה מ-40 חולים וברגע אחד שני חולים הופכים ללא יציבים ומתחילות החייאות", מתארת ספרא הלביא, "המתמחה שנמצא במחלקה בחמש בבוקר אחרי שלא ישן 23 שעות יתקשה מאוד לנהל את הסיטואציה ולתת לחולים שנמצאים בין חיים למוות את הטיפול המיטבי".

"אי אפשר לתת טיפול רפואי ראוי"

ש' מספרת לחבריה בהודעות הוואטסאטפ על משמרת טיפוסית שבה הגיעו למיון תינוק פצוע אחרי ברית, ובמקביל נערה עם מוגלות ולחץ דם וילדה עם עקיצת עקרב. מאחר והיא ועוד מתמחה היו צריכים להיכנס לחדר ניתוח בשביל להציל את הילדה שנעקצה, המיון נשאר עם שני מתמחים מתחילים בלבד ואח אחד שבמקרה יודע לתת עירויים, ובפועל לא ניתן הטיפול הרפואי המיטבי.

הכל נעשה תוך כדי ריצה

 

לפניות לכתבת: avivitm@ch2news.co.il