דליפת נפט במפרץ חיפה, חופים נסגרו

ספינה שעסקה בפינוי צינורות נפט באזור נמל חיפה פגעה באחד מהם וכתוצאה החל הנוזל השחור להתפשט בים. הזיהום הגיע גם לחופי קריית ים שנסגרו. עד ראייה: "המצילים בחוף אמרו שמדובר בחומר מסוכן ונדיף שאסור לנשום אותו"

זיהום חמור במימי מפרץ חיפה בעקבות פגיעת ספינה בצינור המוביל נפט. כתם הנפט התפשט לכיוון צפון וחופי רחצה בחיפה ובקריות נסגרו. בעקבות הדליפה מזהיר משרד הבריאות את הציבור מפני רחצה בחופי קריית חיים וקריית ים.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

התאונה אירעה במהלך עבודות לפינוי צינורות ישנים של חברת תשתיות נפט ואנרגיה במפרץ חיפה, כשהספינה המבצעת את הפעולות פגעה באחד מהם. כתוצאה מכך נפט פרץ לים והחל להתפשט לכיוון חופי הקריות, בעיקר קריית ים. הדליפה הגיעה למרחק של קילומטר מהחוף.

אדם שהיה באחד מחוף קריית ים שנסגרו תיאר את שראה: "מדובר בכתם ענק הנראה כמו שמן, אשר נשפך במפרץ חיפה. החופים נסגרו ואניות בים מנסות לעצור את הדליפה. המצילים במקום מדווחים שנאמר להם שאסור לעמוד על החוף כי מדובר בחומר מסוכן ונדיף שאסור לנשום אותו".

הזיהום התפשט לכיוון הקריות (המשרד להגנת הסביבה)

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי התקלה אירע במהלך פעולות מתוכננות לפינוי צינורות נפט תת-ימיים ישנים - חלקם מימי המנדט - שמבצעת בימים אלה חברת תש"ן במפרץ חיפה: "חברת תש"ן לקחה אחריות והיא מטפלת באירוע בהנחיה צמודה של המשרד הגנת הסביבה".

במשרד הדגישו שמדובר באירוע בהיקף קטן יחסית של נפט שהיה כלוא בצינור במשך שנים רבות, ובשל מצב הים הצפי הוא כי דלק ייסחף לחופים מאזור קריית ים וצפונה. "בשבועות הקרובים ימשיכו הפעולות המבוקרות המבוצעות להוצאת הצינורות האחרים, והקבלן יבצע את כל הפעולות הנדרשות כדי להימנע מדליפות נוספות. יחד עם זאת, בשל עצם טיבה של העבודה, קיימת סבירות לכך שאירוע דומה יישנה ויטופל בהתאם", נכתב בהודעת המשרד להגנת הסביבה.

 

ספינות שואבות את המים המלוכלכים (המשרד להגנת הסביבה)

בעקבות דליפת הנפט אמרו בעמותת צלול כי "האירוע בחיפה מוכיח שגם כשלא מדובר בתקלה אלא כשהעבודות יזומות דליפת נפט בים היא אירוע עם פוטנציאל נזק קשה ויש לטפל בו בדחיפות רבה. ישראל עומדת לחדש את ההיתרים לקידוחי גז ונפט, אך אינה ערוכה לטיפול בדליפות בים. זהו תמרור אזהרה שמעיד על הצורך להאיץ את החוק שדורש היערכות לחירום עם אנשי מקצוע מיומנים, ציוד חירום ותקציבים נאותים".

חופים סמוכים נסגרו לרחצה (ניר צילומי אוויר)

ח"כ דב חנין, יו"ר השדולה הסביבתית-חברתית ויוזם הצעת חוק הנפט, אמר: "רק הבוקר בוועדת כלכלה הזהרתי מסכנות של זיהומי נפט והיעדר ההיערכות לתסריט שכזה והנה יש לנו תזכורת, הפעם בקנה מידה קטן של מה שעלול לקרות. הממשלה ממשיכה לבלום חוק נפט עדכני ומודרני שיוכל לספק הגנות אמיתיות לסביבה הימית, חסרה רגולציה, חסרים תקנים ותקציבים להתמודדות ומשרד האנרגיה ממשיך להגן על האינטרסים של טייקונים הגז והנפט במקום על הציבור".

בהכנת הידיעה השתתפו: פוראת נאסר, ניר דבורי, חיים ריבלין ודפנה ליאל