ממחר: חשש לביטול מאות ניתוחים

פרסום ראשון: בעקבות מחלוקת סביב סעיף הפיצויים במקרי רשלנות רפואית ברפורמת ביטוחי הבריאות של משרדי האוצר והבריאות, כמאה חולים קיבלו הודעה על ביטול ניתוחים שהיו אמורים לעבור כבר החל מהיום. אם לא יימצא פתרון, קיימת אפשרות ש-500 ניתוחים נוספים יבוטלו. כחלון: "שום תירוץ מלאכותי לא ימנע את יישום הרפורמה"

חשש לביטול מאות ניתוחים (ארכיון) (פלאש 90)

כ-100 אנשים שאמורים לעבור היום (שישי) ניתוח דרך הביטוחים המשלימים של קופות החולים, קיבלו היום הודעה על כך שהניתוח מבוטל. הסיבה לכך נעוצה בכניסתה לתוקף של רפורמת ביטוחי הבריאות אותה מובילים משרדי האוצר והבריאות, בה התגלתה מחלוקת בנוגע לתשלומי פיצויים במקרה של רשלנות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עיקר המחלוקת היא סביב ביטוח הרופאים במקרים של רשלנות רפואית במהלך ניתוח. לפי הרפורמה לא ברור מי צריך לשלם על הביטוח במקרים מסוג זה -  קופות החולים או ארגון רופאי המדינה.

אם המחלוקת לא תגיע לידי פתרון, בשבוע הבא יבוטלו עוד כ-500 ניתוחים. מדובר, בין היתר, בניתוחים להסרת גידולים, ניתוחים להחלפת מפרקים, ניתוחים אורתופדיים מורכבים, ואפילו ניתוחי לב ומוח.

 "כרופאה אני מצפה מעימתיי בארגון רופאי המדינה למנוע הפגיעה בחולים ולבטל את החלטתם", אמרה דר מירי מזרחי ראובני ראש אגף רפואה ב'מכבי' . "'מכבי' פנתה לרופאים והציעה להם פתרונות נמשיך ונפעל עד שיימצא הפתרון לחולים.

בארגון רופאי המדינה הגיבו בזעם ותקפו על ההחלטה. "קופת חולים מכבי מנסה בציניות לנצל את את הרפורמה כדי לחסוך עלויות ביטוח של מיליוני שקלים מתקציבה, ולגלגל אותן על הרופאים", אמרו בארגון. "אנו נדהמים מהחוצפה, קוראים למכבי להפסיק להשתמש במטופליה כבני ערובה, ולהמשיך לשלם את הביטוח של רופאיה כפי שעשתה כל השנים. אנו קוראים לשר ליצמן להקפיא את ישום הרפורמה עד להסדרת שורה של קשיים חמורים נוספים שיפגעו באיכות הטיפול הרפואי ברפואה הפרטית, וממליצים לציבור בשלב זה להינתח רק בבתי החולים הציבוריים".

גם שר האוצר כחלון מתח ביקורת נוקבת על המהלך. "שום תירוץ מלאכותי לא ימנע את יישום הרפורמה, שכבר הביאה להוזלה של עשרות אחוזים במחירי הניתוחים", נמסר.

בקופת החולים מכבי השיבו לדברי שר האוצר ושאר הגופים ומסרו בתגובה כי "רופאי מכבי, מבוטחים, ארגון הרופאים עובדי המדינה, מנסים לבלבל את הציבור".