"התנשאות הרופאים הרגה את אמא"

שר הבריאות ליצמן ונציב הקבילות במשרדו נפגשו עם אדם שאמו מתה בבית החולים, והודו בפניו - וגם במכתב רשמי - כי יש צורך "לשפר את התקשורת בין המטפל למטופל" ולהיאבק בהתנשאות מצד הצוות הרפואי. בנה של האישה זעם בתלונתו: "כשמוסכניק לא מקשיב ללקוח שלו - הגיר הולך, כשרופא לא מאזין ללקוח שלו - המטופל מת"

הלן וגנר ז"ל

הודאה מפתיעה מצד משרד הבריאות בפגישה עם אזרח זועם: גיא וגנר טען כי בעקבות יהירות הרופאים שטיפלו באמו הלן, היא נפטרה בטרם עת לפני כשנה. בעקבות תלונתו הוא נפגש עם שר הבריאות יעקב ליצמן וד"ר בועז לב, נציב קבילות הציבור במשרד. במכתב הרשמי שנשלח לווגנר מטעם המשרד נכתב כי "המהלך מרפואה פטרנליסטית ומתנשאת לרפואה משתפת ומעצימה היא תהליך הדורש זמן" - ובכך למעשה הודו אנשי המשרד בהתנהלות הדורשת תיקון. עם זאת, המכתב התייחס רק למקרה מותה של הלן וגנר ז"ל, ולא עסק באופן התנהלותה של כלל מערכת הבריאות ובתי החולים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת   

עוד נכתב במסמך הרשמי כי "אין ספק שבתחום תרבות השיח יש לנו עוד כברת דרך ארוכה ללכת בה, הגם שנעשה רבות כדי לשפר את התקשורת בין המטפל למטופל". הדברים נכתבו בתגובה לתלונתו של וגנר לפיה "חוסר ההיענות של הרופא לפניות חוזרות שלי ושל אחיי הרגו את אמא שלי, היוהרה הרגה לי את אמא".

מסמך הסיכום שפורסם בסוף הדיון

הלן וגנר, בת 72 במותה, אושפזה בגלל דלקת ריאות. "אמרו לנו שהיא תשתחרר תוך כמה ימים", סיפר גיא בנה לחדשות 2 Online, "בשלב מסוים החלה התדרדרות במצבה והיא אמרה לי 'גיא, אני הולכת למות'. ניסיתי לדבר עם הרופא, אבל הוא נפנף אותי ואמר לי שאני מטריד אותו". וגנר סיפר כי אמו הייתה אחות במקצועה: "היא ידעה מה קורה, כך שהיה לנו מוזר שלא מתייחסים אליי ואל אחיי בפניותינו החוזרות והנשנות".

הנציב, ד"ר בועז לב (חדשות 2)

"במקום להיות איתה התרוצצתי בבתי משפט"

וגנר המשיך ושחזר את ההידרדרות במצב אמו: "השעות נקפו, ורק לאחר כמה שעות של 'נדנוד' החליטו שהטיפול שניתן לא היה נכון והחליפו לה אנטיביוטיקה. מצבה המשיך והתדרדר ונוצר מצב שאנחנו פונים לצוות הרפואי והם פשוט לא באו. יום למחרת ביקשתי את תיקה הרפואי כדי לקבל חוות דעת נוספת והם סירבו לתת לי, טענו שרק היא יכולה לאשר ומצבה כבר לא אפשר זאת".

הבן הדואג פנה אז באופן בהול לבית המשפט כדי לקבל צו שיאפשר לו לקבל את התיק הרפואי של אמו: "במקום להיות איתה התרוצצתי בבתי משפט וכשהצלחנו להוציא את מה שביקשנו כבר היה מאוחר מדי. כשמוסכניק לא מקשיב ללקוח שלו - הגיר הולך; כשרופא לא מאזין ללקוח שלו - המטופל מת", הטיח.

הקשיב לטענות. השר ליצמן (פלאש 90, הדס פרוש)

בעקבות פנייתו של וגנר לנציב תלונות הציבור במשרד הבריאות, וגנר זומן לפגישה עם השר ליצמן והנציב בועז לב. שר הבריאות ונציב הקבילות עסקו בפנייתו הנקודתית של וגנר בנוגע לאמו, והביעו תקווה כי התהליך לשיפור השיח יישא פרי.

לפניות לכתב: Azria@ch2news.co.il

עקבו אחר דף הפייסבוק של עזרי עמרם