פיתוח חדש: משאף למריחואנה רפואית

השימוש במריחואנה להקלה על כאב ידוע ומוכח, אבל היכולת לשלוט במינון החומר שנכנס לגוף מוגבלת. פיתוח ישראלי חדש מציע פתרון לבעיה הזו: משאף המכניס לגוף כמות ידועה ומדודה של חומר פעיל

המשאף החדש למריחואנה רפואית (חדשות 2)

כבר כמעט 20 שנים שדודו סובל מכאבים חזקים, לאחר שנפצע במהלך מלחמת לבנון והוגדר כנכה צה"ל. תרופות נרקוטיות שלקח לא ממש עזרו לו, אלא גרמו לו לאפאתיות, בלבול וחוסר תפקוד. לאחרונה הוא נכנס לטיפול מיוחד בבית החולים רמב"ם בחיפה, שבו נותנים למטופלים כמוהו מריחואנה רפואית באמצעות משאף מיוחד ומתוחכם שנקרא סאיקי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

המשאף המיוחד הוא פיתוח ישראלי חדשני של סטארט אפ בשם Syqe Medical, ולפני עשרה חודשים הוא נכנס לשימוש קבוע בבית החולים רמב"ם, לאחר ניסוי מוצלח שנמשך כשלוש שנים. החולה משתמש בו כמו במשאף רגיל - שואף ונושף - ותוך כ-30 שניות מרגע השאיפה מתחיל החולה להרגיש את השפעת הצמח.

היתרון בפיתוח הישראלי הוא שכל שאיפה מכניסה לגוף כמות זהה של חומר פעיל. מדוע זה משמעותי? הבעיה הגדולה עם מריחואנה רפואית היא שאי אפשר לדעת כמה חומר פעיל נכנס לגוף, בניגוד למשל לכדור אקמול: במריחואנה יש סוגים שונים, ריכוזים שונים, וכמובן - יש מטופלים ששואפים חזק ועמוק מכל סיגריה מגולגלת, ויש כאלה שלא. במשאף, הבעיה הזו מתבטלת.

"סוף סוף יש לנו אפשרות להעביר לחולה בצורה מדודה ובדוקה בדיוק מה שאנחנו רוצים, ואנחנו יכולים לעקוב אחרי זה", מסביר ד"ר סיימון וולפסון, מנהל המכון לרפואת כאב בבית החולים רמב"ם. בית החולים רמב"ם הוא היחיד בעולם שמטפל בחולים באמצעות טכנולוגיה כזאת, שליתר ביטחון נשמרת בכספת. הפיתוח של משאף הסייקי הישראלי נמשך ארבע שנים, ועלה כמעט 150 מיליון שקלים.

יו"ר החברה, ד"ר איתן חי עם, מדגיש כי "זה פתרון לבעיה שהרבה שנים מחפשים את הפתרון שלה, מכשיר שייתן את זה בצורה לא לשימוש אלא כתרופה, וזה היתרון הגדול. אני בטוח שמשרד הבריאות, כמו הרבה מקומות בעולם, מחכה לפתרון הזה", סיכם.