המפרץ המזוהם: עלייה דרמטית במסרטנים

גילויים חדשים על הזיהום במפרץ חיפה: מאז פרסם כתבנו חיים ריבלין את התחקיר עם הנתונים המטרידים בחודש ינואר השנה, ניסו במשרד להגנת הסביבה ובמשרד הבריאות להרגיע ולטעון שיש בכלל ירידה בריכוז החומרים המסרטנים באזור. אבל הערב אנחנו חושפים כי דווקא יש עלייה דרמטית במזהמים

מאז שפורסמו בחדשות 2 ממצאי המחקר על הקשר בין זיהום האוויר לתחלואה במפרץ חיפה בחודש ינואר השנה, יוצא המשרד להגנת הסביבה במסרי הרגעה. מנכ"ל המשרד, למשל, קבע שחלה ירידה של 11% בפליטת החומרים המסרטנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אלא שנתונים שנחשפו הערב (שני) במהדורה המרכזית מעלים סימן שאלה גדול בנוגע למסרי ההרגעה הללו. בחנו את נתוני הדיגום שעושה המשרד להגנת הסביבה במספר נקודות ברחבי מפרץ חיפה, ניתחנו אותם עם ד"ר רוויטל גולדשמיד מ"מגמה ירוקה", והמסקנה - הפוכה לחלוטין.

אחת לשבועיים נוטלים אנשי המשרד להגנת הסביבה דגימות אוויר מכמה נקודות במפרץ ושולחים אותן למעבדה בחו"ל. מתברר כי בכמה חומרים אורגניים נדיפים, הנחשבים מסרטנים ודאיים, חלה עלייה דרמטית בשיעור המזהמים.

(חיים ריבלין)

המשרד להגנת הסביבה: "הזינוק בנתונים - תקלה במעבדה"

בחינה של הנתונים ב-2015 מעלה כי בנקודת הדיגום בבית הספר תל חי בחיפה נרשמה עלייה דרמטית בהשוואה לדיגומים ב-2014. בחודש יולי פי שניים, באוקטובר פי שישה ובדצמבר פי 16 מהדיגומים ב-2014. בנקודת הדיגום בקריית בנימין נרשמה בחודש נובמבר 2015 עלייה של פי 32 לעומת התקופה המקבילה ב-2014.

תמונת מצב כללית על הממוצעים החצי שנתיים חושפת כי בכל אחת מארבע הנקודות שבהן בוצעו הדיגומים, נרשמה קפיצה תלולה בחומר המסרטן בנזן.

(חדשות 2)

(חדשות 2)

במשרד להגנת הסביבה מסבירים את הזינוק בנתונים, בתקלה שמקורה במעבדה בצ'כיה שעשתה אנליזה לדיגומות ממפרץ חיפה. מתברר, כך מגלים היום לציבור, ורק בעקבות פנייה שלנו, כי נתוני הדיגום עד אמצע 2015 לא היו אמינים, וכי המעבדה הצ'כית הוחלפה.

לא ברור אם יש בכך כדי להרגיע, לא ברור מדוע התקלה הזאת לא דווחה לציבור, וחשוב מכך - לא ברור מה מידת האמינות שיש לייחס לשאר הנתונים שנמסרים לנו. משהו מוזר קורה בחיפה, והתמונה רחוקה מלהתבהר.

(חדשות 2)

(חדשות 2)

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "הניתוח הקובע כי חלה עלייה בזיהום אינו מקצועי ומטעה, שכן הוא אינו לוקח בחשבון את כלל המשתנים. נהפוך הוא, מגמת הירידה בזיהום האוויר היא ברורה ובולטת. מקורם של הדיגומים משנת 2015 במעבדה אירופית, שברגע שהתברר כי נתוניה אינם אמינים, הוחלפה במעבדה אמריקנית. גם הנתונים המתוקנים עדיין נמוכים בכמחצית מהתקן המותר".