ליצמן יוזם: קיצור תורנות המתמחים

פרסום ראשון: שר הבריאות שלח מכתב למנהלי בתי החולים ובו עדכן אותם בדבר פיילוט שבכוונתו לקדם. המטרה: קיצור התורנויות של הרופאים המתמחים במספר בתי חולים ל-20 שעות. במקביל הזהיר את המנהלים כי מי שלא יקפיד לתת שעתיים מנוחה למתמחה בתורנות - ייענש

האם בקרוב נראה את הרופאים יוצאים שוב להפגנות בכל הארץ? בשבוע שעבר יצאו המתמחים לרפואה למאבק על קיצור משך התורנויות בבתי החולים. לדברי המתמחים, התורנויות שנמשכות 26 שעות ברציפות מהוות סכנה למטופלים. שר הבריאות ליצמן טוען שבמהלך מחאת הרופאים ב-2011 הוא תמך בקיצור התורנויות, אבל דווקא הרופאים הם אלה שהתנגדו.

לעדכונים נוספים ולהעברת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

על פי ההסכם שנחתם איתם, הרופאים המתמחים חייבים לקבל מנוחה של שעתיים בתורנות של 26 שעות, אבל המציאות בשטח שונה מאוד. היום (רביעי) שלח ליצמן מכתב למנהלי בתי החולים בישראל שבו הוא מעדכן על פיילוט חדש. במסגרת הפיילוט יקוצרו התורנויות בכמה בתי חולים ל-20 שעות בלבד.

"אבקש להביא לידיעתם כי בכוונתי לקיים את מחויבותי לפיילוט לקיצור משך התורנות", כתב ליצמן. עם זאת, ספק אם הצעד הזה יספק את הרופאים המתמחים, דורשים לקצר את התורנויות עד ל-16 שעות לכל היותר.

בהמשך מכתבו הזהיר ליצמן את מנהלי בתי החולים שמי שלא יקפיד לתת שעתיים מנוחה למתמחה בתורנות - ייענש. "הובא לידיעתי כי יתכן שישנם מקרים בהם לא מתמלאים תנאי העבודה למתמחים, ובכלל זה הקפדה על מכסת שעות העבודה ברצף ומתן אפשרות לתנומה במהלך התורנות כמתחייב", כתב.

"אבקש להבהיר כי עמידה בהוראות ההיתר היא חובה חוקית ואי עמידה בה משמעה עבירה על חוק שעות עבודה ומנוחה", הוסיף. "לכם, כמנהלים של בתי החולים, יש חובה אישית לוודא עמידה בתנאי ההיתר. מנהלים שלא יעמדו בתנאי ההיתר יוזמנו לבירור במשרד הבריאות, לצד הסנקציות הקבועות בחוק".