זקוקים לצנתור מוחי? לא בחיפה

הרופא היחיד בבית החולים רמב"ם שמבצע צנתור מוחי, הליך רפואי שיכול להציל חיים במקרה של שבץ מוחי, יעבור בשבוע הבא לעבוד בבית החולים שערי צדק בירושלים. בכך ייווצר מצב שבו יש מנתח אחד בכל אזור הצפון - בבית החולים בנהריה. המשמעות - חולים ייאלצו לנסוע כמעט שעה, זמן קריטי מאד במקרים אלו, כדי לעבור את ההליך

אילוסטרציה (רויטרס)

המחסור החמור במצנתרי מוח ממשיך להחריף: לאחר שנחשף במהדורה המרכזית כי בישראל ישנם רק עשרה רופאים שיודעים לבצע את ההליך הזה, שיכול להציל חיים במקרה של שבץ מוחי, וכי בתל אביב אין ולו רופא אחד כזה, כעת נחשף כי עיר גדולה נוספת תישאר חסרת מצנתרים.

לעדכונים נוספים ולהעברת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

דוקטור יעקוב אמסלם מבית החולים רמב"ם בחיפה, מצנתר המוח היחידי בכל אזור חיפה, יעזוב בשבוע הבא ויעבור לעבוד בבית החולים שערי צדק בירושלים. לפני חודשיים דווח כי גם בבית החולים איכילוב בתל אביב אין מצנתר מוח, ולכן תושבי תל אביב מופקרים.

אך בחיפה המצב יהיה קשה בהרבה: בתל אביב מי שזקוק לצנתור מוחי יכול להיות מפונה לבילינסון, לתל השומר או לאסף הרופא, שאלה בתי חולים קרובים באופן יחסי. לעומת זאת, מי שיזדקק להליך ברמב"ם יפונה עד בית החולים נהריה, במרחק של כמעט שעה נסיעה, כשבמקרים כאלה כל דקה מגדילה את הסיכוי לנכות או למוות. כלומר, החל משבוע הבא, על כל צפון הארץ, כולל חיפה, יהיה רק מצנתר מוח אחד.

בשל המחסור הקשה הזה, החליטו במערכת הבריאות לאפשר לרופאים שהם מצנתרי לב להתחיל לבצע גם צנתורי מוח. מצנתרי המוח מותחים על המהלך הזה ביקורת מאד חריפה, בטענה שכבר ניסו לעשות את זה במדינות כמו ספרד, איטליה ומזרח אירופה, ושזה נכשל. כתוצאה מכך, חולים שילמו בחייהם, מכיוון שרופא שמטפל בלב איננו מומחה למוח.