כל אחד מכם עלול להיות הזקנה הבאה במסדרון

אמצע הלילה, ניצול שואה בן 81 מאושפז במחלקה פנימית בביה"ח אחרי שעות ארוכות במיון. בשעות הלילה הוא נבדק על ידי רופאה מתמחה בפנימית שעובדת כבר 16 שעות ברצף עם 42 חולים במקביל, ויש לה עוד 10 שעות לפניה. טור כן וחשוף של רופאה מתמחה על המציאות העגומה בבתי החולים בישראל

אילוסטרציה (רויטרס)

תופעת "הזקנה במסדרון"? זו המציאות, והיא מתרחשת כאן בכל רגע. זה קורה עכשיו לסבים שלכם, להורים שלכם ובסופו של דבר זה יקרה גם לכם.

לעדכונים נוספים ולהעברת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

הוא הגיע אליי למחלקה בסביבות 22:30, הבת שלו הייתה לצדו. השכיבו אותו במסדרון. היו לי עוד ארבעה מטופלים לקבל לפניו. הצצתי עליו וראיתי שהוא חי, נושם וכנראה יישאר במצב הזה בשעות הקרובות. אני במשמרת מ-8:00, אחרי יותר מ-14 שעות עבודה והעייפות מורגשת. הגעתי אליו רק אחרי עוד שעתיים, בסביבות חצות. הבת שלו כעסה. "הוא ניצול שואה", היא אמרה לי. "הוא רוצה לנוח והתאורה לא מאפשרת לו לישון, לא מגיע לו להיות במסדרון".

שתקתי. הסכמתי איתה, וכשהיא סיימה אמרתי בשקט שאני יודעת, שיש לי 42 מטופלים במחלקה, ארבעה מהם במסדרון כי אין לנו מספיק מקום ושאני כל כך מצטערת שאין לי חדר. בדקתי אותו שם, הבאתי פרגוד שלא הצליח לכסות את המיטה שלו לגמרי. הבאתי עוד אחד. הוא אמר לי שזה כמו עולם שלישי כאן, ולא ידעתי מה לומר. היו לו דמעות בעיניים, גם לי.

"אחרי 14 שעות עבודה" (חן לאופולד)

לא הצלחתי לסיים את הבדיקה: הגיעה אישה עם בצקת ריאות אבל לא היה מקום בחדר מוניטור, אז שמו אותה בפינה מרוחקת במחלקה שלנו. היא תמות אם היא תישאר שם, אף אחד לא יידע. "אז לפחות שימו אותה ליד דלפק הקבלה בכניסה", הצעתי. "אין לנו מספיק בלוני חמצן ניידים בשביל זה", אמרה לי האחות האחראית, וצדקה.

חזרתי אל המטופל שלי במסדרון אחרי שעה, השעה כבר הייתה 1:00. בן 81, נמצא במיון מהבוקר, לא מצליח לדבר מרוב תשישות, נבדק על ידי רופאה שעובדת כבר 16 שעות ויש לה עוד 10 שעות לפניה.

זה לא משנה איפה אתם על המפה הפוליטית, למי הצבעתם ומה אתם חושבים על האיום האירני והמצב הביטחוני. כולכם תגיעו לשם בשלב מסוים: כל אחת ואחד מכם נמצאים בסבירות גבוהה להיות הזקנה או הזקן במסדרון. אתם תפגשו רופאה או רופא מתמחה שעובד כבר שעות ארוכות ואחראי לבד על עשרות חולים, חלקם במצב קשה מאוד. אתם לא תהיו הראשונים, קחו מספר.

זה לא סקסי, זה לא נעים לשמוע וזה עוד פחות נעים לכתוב, אבל זו האמת: זו המציאות, והיא מתרחשת כאן בכל רגע. זה קורה עכשיו לסבים שלכם, להורים שלכם ובסופו של דבר זה יקרה גם לכם.

לתמיכה בקמפיין המחאה של הרופאים המתמחים, לחצו כאן

הכותבת היא רופאה מתמחה בבית חולים במרכז הארץ.