היום: שיא גל החום, הקלה מחר בערב

ברוב רחבי הארץ צפויים היום עומסי חום כבדים עד קיצוניים, עם טמפרטורות שיגיעו עד ל-45 מעלות באילת היום בצהריים. הקלה תחול מחר בשעות הערב, אך מזג האוויר יישאר חם מהרגיל לעונה עד יום רביעי, אז יחזרו הטמפרטורות לממוצע

השיא לפנינו, בשני הקלה (פלאש 90 - מרים אלסטר)

גל החום בשיאו: אם השבת השרבית שעברה עלינו לא הספיקה, היום (ראשון) תחול עליה נוספת בטמפרטורות שינועו סביב ה-40 מעלות באזורים רבים בארץ. בהרים יהיה שרבי ועומסי חום כבדים עד קיצוניים יורגשו בכל אזורי הארץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

וזה מה שמצפה לנו היום: בקצרין ובנהריה צפויות 38 מעלות, בצפת 36, בנצרת 39, בחיפה 38, באריאל 37, בתל אביב ובירושלים 38 ובאשקלון 39.

בכמה מוקדים בארץ הטמפרטורות צפויות לחצות היום את רף ה-40 מעלות: בטבריה ישררו 42 מעלות, ברחובות 42, בבית שמש 41, בשדרות 42, בבאר שבע 43, בים המלח 41 וכמובן גם אילת, בה יגיעו הטמפרטורות ל-45 מעלות.

חם לפחות עד מחר בערב (פלאש 90 - גדעון מרקוביץ')

גם מחר צפוי החום הכבד להימשך, עד שעות הערב בהן תחול הקלה, כשהרוח והשקיעה יעשו את שלהן. ביום שלישי תחול אמנם ירידה ניכרת של הטמפרטורות ויהיה מעונן חלקית, אך עדיין יהיה חם מהממוצע לעונה, ובאזורי ההרים ופנים הארץ עדיין ישררו תנאי שרב. רק ביום רביעי, עם התקררות נוספת, ישובו הטמפרטורות להיות רגילות לעונה זו של השנה.

במגן דוד אדום פרסמו אתמול הנחיות לציבור כדי להתמודד עם גל החום:

• הרבו בשתיית נוזלים: יש לשתות כמויות מספיקות של מים אף מעבר לתחושת הצימאון. מומלץ לשתות לפחות 3 ליטרים של מים ביום. שתייה קרה עדיפה על פני שתייה חמה. הרבו בשתיית מים על פני כל שתייה ממותקת.

• יצאתם מהבית? יש להקפיד על מנוחה במקום מוצל וקריר. יש לוודא הגנה מפני השמש בעיקר בקרב תינוקות וילדים - באמצעות כובעים, קרם הגנה ולבוש מתאים.

• תינוקות ברכב: יש להימנע לחלוטין מהשארת ילדים ותינוקות ברכב סגור. הטמפרטורה ברכבים סגורים מזנקת בתוך דקות ועלולה לגרום למכת חום ואף למוות. אין להשאיר תינוקות וילדים ללא השגחה ברכב - גם אם משאירים ברכב חלונות פתוחים. במידת הצורך, יש להשאיר בעבורם שתייה קרה, מזגן דולק ומבוגר אחראי ברכב.

• פעילות ספורטיבית: יש להימנע לחלוטין מפעילות ספורטיבית במהלך שעות החום הכבד. במידה ומבצעים פעילות ספורטיבית בשעות הערב ולאחר עומס החום, יש לשים לב להקפיד על שתייה מרובה ועל הפחתת מאמץ.

(פלאש 90 מרים אלסטר)

• יוצאים לים? יש להקפיד על מריחת הגוף בקרמים בעלי מקדמי הגנה גבוהים ביותר, להימנע מחשיפה ארוכה לשמש ולהימנע משהייה בחופים בשעות החום הכבד. עדיף לרחוץ בים בשעות הבוקר ובשעות אחר הצהריים, אז הטמפרטורות נוחות יותר. בנוסף, יש לשים לב לרחוץ רק בחופים מוכרזים בהם יש מציל.

• עובדים המצויים תחת השמש וחשופים לעומס חום כבד: יש לקחת הפסקות ארוכות יותר בצל או במקום ממוזג ולהרבות בשתייה.

• אם מופיעים סימני התייבשות - דוגמת כאבי ראש, סחרחורות או חולשה, יש להפסיק מיידית כל פעילות גופנית, לשהות במקום מוצל וקריר ולהרבות בשתייה אף מעבר לתחושת הצימאון.

• במידה ומופיעים סימני פגיעת חום, דוגמת התעלפות, יש להזעיק את מד"א באמצעות חיוג למוקד החירום בטלפון 101. עד הגעת צוותי מד"א, יש לבצע קירור מיידי של הנפגע תוך הפשטתו מבגדיו, התזת מי ברז והשבת רוח על גופו.

• חשוב לתת תשומת לב מיוחדת לתינוקות, ילדים, קשישים ומוגבלים. הורים לתינוקות ופעוטות צריכים לשים לב להתנהגותם ולוודא שאינם מראים כל סימן להתייבשות או מכת חום. בנוסף, יש לוודא הימצאות שתייה בסמוך אליהם ושהילדים נמצאים כל העת במקום מוצל. במד"א קוראים למשפחות שלהן קרובים קשישים או מוגבלים לשמור עימם על קשר בתדירות גבוהה מהרגיל על מנת לוודא שבקרבתם שתייה קרה וכי הם מצויים במקום מוצל וקריר ואינם מראים כל סימן להתייבשות או פגיעת מכת חום.