"זריקת הדיאטה" אושרה לשימוש בישראל

פרסום ראשון: משרד הבריאות אישר לשימוש את התרופה "סקסנדה" שמבטיחה לסייע להורדה במשקל. משתמשים כבר מדווחים כי הצליחו להשיל כ-15 קילוגרמים בחצי שנה. ומהן תופעות הלוואי?

משרד הבריאות אישר את השימוש בתרופה "סקסנדה" - חצי שנה לאחר שאושרה לשימוש בארצות הברית. כך פורסם לראשונה בחדשות 2. התרופה, המבטיחה לסייע בהורדה במשקל, כבר צוברת פופולריות רבה - אך נראה שגם הפעם לא מדובר בתרופת קסם.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"סקסנדה" ותרופות נוספות מסוגה שיגיעו בקרוב לישראל, מייצרות אצל המטופלים תחושת שובע. באמצעות התרופה החדשה, נרשמה ירידה ממוצעת של 10 ק"ג במשקל, אצל ישראלים שכבר משתמשים בה במסגרת מחקר. אבל, כמו לכל תרופה, יש גם חסרונות.

חצי שנה אחרי שהחלה להזריק לעצמה את תרופת ההרזיה החדשה "סקסנדה", תמי הצליחה להוריד 15 קילוגרמים ממשקלה. "ניסיתי שיטות אחרות בתקופות רבות בחיי, וירדתי ועליתי", היא מספרת". לבסוף הגעתי לשלב שהמשקל שלי הראה שלוש ספרות".

גם אירית ניסתה כל מיני דיאטות מסוגים שונים, ותמיד עלתה חזרה במשקלה. "התחלתי לקחת 'סקסנדה' לפני כחצי שנה, ומאז ירדתי כ-15 קילו במשקל", היא טוענת.

חסרון: רתיעה ממחטים (רויטרס)

"יש תופעות לוואי, אני אישית חוויתי אותם בשבוע השני, שהתבטאו בכאבי בטן, בחילות, בעיקר התחושה של הבחילות - היא מאוד קשה", מספרת אירית. אך הרופאים מנסים להרגיע וטוענים כי התופעות הללו חולפות לאחר שבועיים.

פרופ' נעים שחאדה מסביר כי הוא וחבריו הרופאים נכוו בעבר מתרופות ההרזייה. "אחת מהתרופות הללו הביאה לתופעות לוואי שהובילו להתאבדויות", אמר. "תרופה אחרת גרמה לבעיות בלב, ועלייה בלחץ דם, ולכן אנחנו מאוד נזהרים".

בניגוד לניתוחים לקיצור קיבה, שמיועדים לאנשים שסובלים מהשמנת יתר חריפה, התרופה החדשה מתאימה גם למי שסובל מהשמנה שאינה קיצונית - כאלה שעבורם להוריד 10 או 15 ק"ג זה עניין מאוד משמעותי.

"אנחנו עומדים היום בפתחו של עידן חדש של תרופות חדשות, שהן גם בטוחות וגם אפקטיביות", טען פרופסור שחאדה, אך הקפיד להבהיר: "מי שלא יקפיד על תזונה בריאה ופעילות גופנית וייקח את התרופה, זה יעזור לו מעט מאוד".

לא תחליף לאורח חיים בריא (חדשות 2)

מי שלא יקפיד על אורח חיים בריא - יעלה בחזרה במשקל למרות התרופה, מסברים המומחים וזה לא החיסרון היחיד שלה. לרבים מהמשתמשים עלולה להיות רתיעה מזריקות, וגם המחיר לא זול - 1,300 שקל בחודש.