5 פעוטות נדבקו בחיידק מפינת החי?

בבית החולים סורוקה אושפזו השבוע הפעוטות מקיבוץ בדרום כשהם סובלים מחום ושלשולים. מבדיקה ראשונית של משרד הבריאות עלה כי מדובר בחיידק מעיים שמקורו בפינת החי שבקיבוץ. מצבו של אחד הפעוטות עדיין מוגדר בינוני לאחר שפיתח סיבוך נדיר והגן ופינת החי נסגרו שניהם עד להודעה חדשה

פעוטות חלו בחיידק מעיים שמקורו בבעלי חיי (מירים אלסטר, פלאש 90)

חמישה פעוטות מקיבוץ בדרום הארץ אושפזו השבוע בבית החולים סורוקה לאחר שנדבקו בחיידק צואתי שמקורו ככל הנראה בפינת החי של הקיבוץ. שניים מהפעוטות בגילאי 7 ו-10 חודשים פיתחו סיבוך נדיר של זיהום מעיים כתוצאה מחיידק המיצר רעלן ופוגע במערכות הגוף השונות ואושפזו ביחידה לטיפול נמרץ ילדים. מצבו של אחד הילדים השתפר באופן משמעותי והוא הועבר אתמול למחלקת ילדים. מצבו של הילד השני מוגדר בינוני והוא עדיין מטופל ביחידה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לאחר בדיקות ראשוניות של משרד הבריאות, זוהה באחד הילדים חיידק האי קולי ודגימה הועברה לבדיקה במעבדה המרכזית של המשרד. מבירור נוסף הסתבר שמדובר בתסמונת נדירה בשם תסמונת המוליטית-אורמית. "מדובר במחלה המתבטאת בהרס של כדוריות דם אדומות וטסיות דם, פגיעה כלייתית ומעורבות של מערכות אחרות", הסביר ד"ר צחי לזר, מנהל היחידה לטיפול נמרץ ילדים בסורוקה. "הטיפול במחלה הוא טיפול תומך תוך כדי מעקב וניטור".

הצוות האפידמיולוגי של מחוז דרום במשרד הבריאות ביצע חקירה ונאספו דגימות מתינוקות נוספים, שחלקם חלו בשלשולים והבריאו. כמו כן נערכה ביקורת תברואתית בתינוקיה בקיבוץ, שם נמצאו ליקויים תברואתיים סביבתיים וכן ליקויים בתחום ההיגיינה האישית.

בשל הביקורים הרבים בפינת החי בה מגוון בעלי חיים, הנחה משרד הבריאות לסגור את הגן ואת פינת החי עד להודעה חדשה. כלל אנשי הקיבוץ תודרכו להפנות כל ילד משלשל לבדיקת רופא.