פסח תשע"ו: שיא במספר המטיילים

רגע לפני המימונה והפקקים הבלתי נמנעים – ברשות הטבע והגנים מסכמים חג מוצלח במיוחד: כ-1.2 מיליון ישראלים יצאו לטייל ברחבי הארץ – עלייה של 10% משנה שעברה. כאלף טון אשפה נאספו ובקק"ל משבחים: עלייה במגמת השמירה על הניקיון. התחזית המלאה ומפת הפקקים

יותר ממיליון מטיילים ברחבי הארץ (פלאש 90, מנדי חיטמן)

חג הפסח הגיע לסופו עם מספר שיא של מטיילים שבחרו לבלות את החג בחיק הטבע. במהלך החג כולו פקדו את שמורות הטבע והגנים הלאומיים כמיליון ומאתיים אלף מטיילים, עלייה של כ-10% במספר המטיילים מהשנה שעברה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האתרים שזכו לפופולריות הרבה ביותר היו הגן הלאומי קיסריה, הגן הלאומי בית-שאן, הגן הלאומי בית שערים, הגן הלאומי אפק - ירקון, הגן הלאומי בית גוברין, שמורת הטבע עין גדי, הגן הלאומי פארק הבשור (אשכול) והגן הלאומי ממשית.

הזבל נאסף בשמורת טבע ים גדור (רשות הטבע והגנים)

מפת הפקקים:

עומס תנועה בכביש 2 לכיוון דרום, בין אולגה לינאי.

עומס תנועה בכביש 65 לכיוון דרום, בין קדרים לעילבון.

עומס תנועה בכביש 70 לכיוון דרום, בין התשבי לאליקים.

מטיילים גן לאומי קיסריה (רשות הטבע והגנים)

בשל החום שליווה את ימי חול המועד נרשמו עומסים כבדים גם באתרי המים. מאות אלפי מטיילים הגיעו במהלך החג לשמורת הטבע מג'רסה (הבטיחה), לגן הלאומי חורשת טל, לשמורות הטבע נחל כזיב, נחל שניר, תל דן ושמורת עינות צוקים ולכל מקור מים אפשרי בשטחים הפתוחים בנגב.

לצד ההנאה שבטיול נאלצו הפקחים ויחידות החילוץ לבצע במהלך החג עשרות חילוצים של מטיילים שנתקעו בשמורות לאחר שעות הפעילות, מטיילים שנתקעו כי חשו ברע וגם כאלה שנפצעו או נחבלו כי לא הקפידו על כללי הבטיחות בשבילים. עשרות דו"חות ניתנו במבצעי אכיפה על נסיעה בחופי הים.

שמורת טבע ים גדור (רשות הטבע והגנים)

משתזפים בחוף הים בתל אביב (קורינה קרן, פלאש 90)

"מזג האוויר הנוח הוציא מאות אלפי מטיילים לטבע ולאתרי המורשת, חג עמוס מאוד באתרי רשות הטבע והגנים", אמרה רעיה שורקי, מנהלת חטיבת קהל וקהילה ברשות הטבע והגנים. "אנחנו שמחים על כמות המטיילים הגבוהה שהעדיפו ללון בחניוני הלילה של הרשות, זו מגמה שהולכת ומתרחבת. לצערנו, תרבות ה'יהיה מי שינקה אחרי' עדיין קיימת אצל חלק מהנופשים, ועובדי הרשות התמודדו לילות כימים במשימה הלא פשוטה של ניקיון וטיפול בוונדליזם למתקנים בשטח".

אלפי מטיילים בעין בוקק (רשות הטבע והגנים)


בקק"ל דווקא חשו במגמת שיפור ומסרו שלמעט מקרים בודדים של השארת שקיות אשפה מפוזרות במספר חניונים, הייתה עלייה במגמת השמירה על הניקיון בפארקים וביערות קק"ל והיא נראתה לאורך כל החג. סה"כ נאספו במהלך החג כ-500 טון אשפה ביערות קק"ל ועוד כ-500 טון אשפה מחופי הכינרת.

השרב חוזר

מזג האוויר הנוח שליווה את הימים האחרונים צפוי להשתנות עם מגמת התחממות שהחלה כבר היום. מחר תחול עלייה נוספת בטמפרטורות, ובפנים הארץ נתחיל להרגיש תנאי שרב.

השרב יישבר מחר בערב, אבל זו תהיה שבירה זמנית בלבד, והיא תלווה ברוחות חזקות ובאובך. ביום שני תהיה הקלה מסוימת, בעיקר באזור החוף, ובשלישי השרב הכבד שמחכה לנו. ביום שלישי צפויות 40 מעלות בטבריה, 39 מעלות בתל אביב ובלוד, 36 מעלות בירושלים ו-42 מעלות בבאר שבע.