לידת בית הסתבכה - תינוקת מתה

במהלך הלידה ביישוב סמוך לעמק יזרעאל איבדה התינוקת דופק ונשימה מסיבה שאינה ידועה. צוותי מד"א שהגיעו למקום ביצעו בה פעולות החייאה מתקדמות אך בבית החולים רמב"ם נקבע מותה. "הסיכון בלידה מחוץ לבית החולים הוא אמנם נמוך אך יש להזעיק את מד"א כשמזהים מצב חירום", אמר הפרמדיק שטיפל באישה

אילוסטרציה

טרגדיה בצפון: במהלך לידה טבעית שהתרחשה בבית ביישוב סמוך לעמק יזרעאל, מתה הלילה (שלישי) תינוקת לאחר שאיבדה את נשימתה במהלך הלידה. פרמדיקים של מד"א שהגיעו למקום ביצעו בה פעולות החייאה, אך בדרך לבית החולים נקבע מותה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

במוקד מגן דוד אדום התקבלה שיחה מאישה בשנות ה-40 לחייה, שילדה תינוקת בלידת בית טבעית, אך זמן מה לאחר מכן, מסיבה שאיננה ברורה, איבדה התינוקת את הנשימה והדופק. תוך זמן קצר מרגע קבלת הקריאה במוקד מד"א הגיע צוות אמבולנס שהיה סמוך למקום האירוע וניידת טיפול נמרץ. הצוותים ביצעו בתינוקת פעולות החייאה מתקדמות וממושכות, ולאחר מכן העבירו אותה תוך כדי פעולות החייאה לבית החולים רמב"ם בחיפה, שם נקבע מותה. האם פונתה גם היא לבית החולים להמשך בדיקות כשהיא בהכרה מלאה ומצבה הוגדר טוב.

במד"א מרחב כרמל מוזעקים מדי שנה לכ-600 אירועים של יולדות עם צירי לידה, ופעמים רבות מיילדים הצוותים בפועל בבתים ובניידות עצמן. הפרמדיק המפקח המרחבי של מד"א כרמל, ארז גלר סיפר כי מדובר בסיטואציה קשה. "הצוות שהגיע למקום מצא את התינוקת ללא דופק ונשימה וביצע בה פעולות החייאה מתקדמות שכללו מתן תרופות והנשמה באמצעות מפוח שחובר לצינור שהוחדר לקנה הנשימה שלה", הוא סיפר.

"בכל לידה מחוץ לכותלי בית חולים ישנם סיכונים, ולמרות שהאחוז להופעת הסיכונים נמוך, חשוב לדאוג לאנשים מיומנים ומקצועיים שיבצעו את הפעולה הזו", הוסיף גלר. "חשוב כי אם מזהים מצב חירום שמסכן חיים בעת הלידה או לאחריה יש להזעיק את מד"א באופן מיידי, כי במקרים מעין אלו כל דקה היא קריטית להישרדות הוולד".