בגלל הבצורת: מכסות המים לחקלאי הצפון יקוצצו ברבע

אם לא יהיו שינויים דרמטיים, שנת הגשמים האחרונה תוכרז בקרוב שנת בצורת. אם לא די בזה, הודיעה רשות המים שהיא מקצצת ברבע את מכסות המים לחקלאים בצפון - החלטה שצפויה להוביל להתיקירות משמעותית במחירי הפירות

בגלל הבצורת: קיצוץ במכסות המים לחקלאות (חדשות 2)

מכסות המים של החקלאים בצפון יקוצצו ב-25%, כך החליטה היום (ראשון) מועצת רשות המים. ההחלטה הדרמטית התקבלה בעקבות סיומו של החורף, בו כמויות הגשמים היו נמוכות משמעותית מהממוצע הרב-שנתי.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

משמעות המהלך הינה צמצום ברבע של הגידולים החקלאיים בקרב אותם חקלאים בגליל העליון, שניזונים ממי מעיינות ומאגרים בלבד. מדובר בצעד שלא ננקט זה שנים רבות - אך בתום שלוש שנות בצורת, במועצה החליטו שאין מנוס מהקיצוץ.

המהלך צפוי להשפיע על המשק הישראלי כולו, היות ומדובר באזור הגידול של מרבית הפירות בישראל, ומשכך צפויה עלייה במחיריהם, ובראשם התפוחים והאגסים. עוד צפוי ייבוש של שדות של גידולים נוספים, ובמקביל אי נטיעה של גידולים הצורכים מים רבים, וזאת על אף שהם חיוניים לתעשייה - בהם תירס, המשמש מזון לבהמות.

מטרת ההחלטה הנוקשה היא מניעת מצב בו מקורות המים יתייבשו לחלוטין, וכן מניעת צלילה של מפלס הכנרת אל מתחת לקו האדום התחתון. הדבר היחיד שיכול להפוך את ההחלטה הוא ירידת גשמים מאסיבית - דבר שלא נראה באופק.