הכנסת אישרה את "חוק השקיות"

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את "חוק השקיות" שייכנס לתוקפו בתחילת שנת 2017. מתחילת השנה הבאה כל שקית ניילון בסופר תעלה לצרכן 10 אגורות, שיועברו למשרד להגנת הסביבה על מנת להילחם בתופעות הזיהום שגורמות 2.2 מיליארד השקיות שנצרכות בישראל מידי שנה

מ-2017 כל שקית תעלה כסף (רויטרס)

מליאת הכנסת אישרה הלילה (שני) בקריאה שנייה ושלישית את חוק השקיות לפיו כל שקיות הניילון החד פעמיות ברשתות השיווק יימכרו ב-10 אגורות. על פי נתוני המשרד להגנת הסביבה, הישראלים צורכים יותר מ-2.2 מיליארד שקיות ניילון כל שנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

החוק החדש שאושר הלילה במהלך מרתון ההצבעות שכלל גם את חוק ההשעיה ושכר הבכירים, ינסה לצמצם את הצריכה המופרזת של שקיות מזהמות. במסגרת החוק שייכנס לתוקף רק בחודש ינואר 2017 חלוקת השקיות בחינם תיפסק בכל רשתות השיווק הגדולות.

במקום חלוקת השקיות בחינם, הרשתות ייגבו 10 אגורות על כל שקית חד פעמית. הכסף שיגבו רשתות השיווק עבור השקיות, יועבר במלואו לקרן הניקיון של המשרד להגנת הסביבה וישמש את המשרד לפרויקטים לצמצום זיהום האוויר ברחבי הארץ ולהסברה על החוק החדש.

הישראלי הממוצע צורך כ-275 שקיות פלסטיק מזהמות כל שנה מה שמתורגם למעל שני מיליארד שקיות בממוצע הארצי השנתי. למרות זאת, שקר שערך המשרד להגנת הסביבה מעלה כי יותר מ-70% מהנשאלים תומכים בחוק השקיות.

הישראלים צורכים 2.2 מיליארד שקיות בשנה (ירון דויטשר, חדשות 2)

השר להגנת הסביבה, אבי גבאי התייחס לאישור החוק ואמר: "אנחנו עושים היום צעד חשוב לשמירה על הסביבה, ובלי להכביד על יוקר המחייה". השר הוסיף כי לאחר שנים של דיונים הצליחו הוא ואנשיו להעביר את החוק במושב הנוכחי של הכנסת בתמיכת ועדת הפנים".