מגפיים במקום כפכפים: הגשם חוזר

למרות העלייה הקלה בטמפרטורות, השמיים יהיו מעוננים - והגשם יחזור זמנית לישראל, קצת לפני בואו הרשמי של האביב. כל הפרטים על שירת הברבור של החורף השחון

ארכיון (גלעד לוי חדשות 2)

שבוע לפני בואו הרשמי של האביב, עונת החורף - שהגשמים בה היו יחסית מועטים - מסתיימת בשבוע הפכפך: למרות שתורגש התחממות קלה, כבר היום (ראשון) יחל גשם מקומי - בעיקר בדרום - שיתפשט ויתחזק ככל שהשבוע יתקדם. מדובר בפינאלה חורפי, שמשלב שקע שרבי עם חזית קרה שתגיע לאזורנו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השמיים יהיו מעוננים והיום יהיה חמים יותר, כך שהתחושה תהיה חורפית אך מבלבלת. בלילה ובמהלך יום שני הגשם יעבור מהדרום למזרח הארץ ולאחר מכן לצפון. הרוחות יתחזקו בהדרגה, ויש אפשרות לזרימות בנחלים, בעיקר במדבר יהודה.

הטמפרטורות הצפויות היום: 26 בקצרין ונהריה, 22 בצפת, 27 בטבריה, 24 בחיפה ובנצרת, 26 בטייבה, 24 באריאל, 26 בתל אביב, 24 בירושלים, 27 בבית שמש, 30 בים המלח, 28 ברחובות, 26 באשקלון, 27 בשדרות ובערד, 28 בבאר שבע, 25 במצפה רמון ו-26 באילת.

מחר כבר תורגש התקררות ניכרת, ובימים שלישי-חמישי יימשך הגשם ומזג האוויר החורפי. הצניחה בטמפרטורות תלווה בגשם מקומי אך חזק, שלא צפוי להביא כמויות משמעותיות מדי של גשם. בשבוע הבא התמונה כבר תהיה שונה, והאביב צפוי להגיע באופן רשמי לאזורנו.

שנה שחונה בצפון (אבי אריש, איגוד ערים כינרת)

שנה מעוטת גשמים, בעיקר בצפון

בשבוע שעבר פורסמו נתונים מדאיגים ממחקר חדש של נאס"א, ממנו עולה כי הבצורת והמחסור במים באזורנו מאז שנת 1998 הוא החמור ביותר ב-900 השנים האחרונות, ומדידות של רשות המים ב-100 השנים האחרונות באזור הצפון מצביעות על כך שהבצורות בשנים האחרונות הן אכן החמורות ביותר המתועדות.

רק 50% מכמויות הגשמים הממוצעות ירדו עד כה. שינויי האקלים יגרמו לכך שמגמות אלו עוד יחריפו בעתיד ויש חשש להתייבשות מקורות מים בצפון הארץ. לכן, רשות המים פועלת כבר עתה על מנת לחבר את אזור הצפון למערכת המים הארצית, מה שיאפשר להזרים בעתיד מים מותפלים גם למקומות כמו אגן ההיקוות של הכנרת.

ברשות נערכים להודעה הרשמית שתבוא, לפיה גם השנה תוכרז כשנת בצורת בצפון - השלישית ברציפות. על פי דוח השירות ההידרולוגי, מפלס הכנרת עלה בחודש פברואר ב-24 סנטימטר, והוא נמצא 42 סנטימטר בלבד מעל לקו האדום התחתון.